Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szpital Uniwersytecki nadal będzie promować profilaktykę jodową

Szpital Uniwersytecki nadal będzie promować profilaktykę jodową

Oddział Kliniczny Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie został ponownie wybrany przez Ministerstwo Zdrowia realizatorem Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020, który ma na celu poprawę stanu żywienia i eliminację problemu niedoboru jodu w diecie. Placówka już od kilku lat prowadzi ogólnopolskie badania w tym zakresie.

 

Jod jest jednym z najważniejszych mikroelementów potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest on głównym składnikiem hormonów tarczycy: trójjodotyroniny i tyroksyny. Jego niedobór został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z czynników mających bezpośredni wpływ na stan zdrowotności populacji. Jest m.in. najczęstszą przyczyną uszkodzenia mózgu, której można zapobiegać. Niestety zawartość jodu w większości pokarmów jest niska i nie zapewnia dostatecznego spożycia tego mikroelementu. Konieczne jest więc zatem wzbogacanie diety w jod. Najczęstszą rekomendowaną przez WHO metodą jest jodowanie soli kuchennej.

Szpital Uniwersytecki od kilku już lat poprowadzi ogólnopolskie badania, które mają na celu ocenę skuteczności dotychczas stosowanego w Polsce modelu profilaktyki jodowej, a także wypracowanie nowych rozwiązań oraz monitorowanie poziomu jodu w populacji naszego kraju. Zespołem badawczym kieruje prof. Alicja Hubalewska-Dydejczyk, kierownik Oddziału Klinicznego Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego. W ramach programu jest także przeprowadzana akcja informacyjno-edukacyjna, która ma za zadanie poprawić świadomość dotyczącą skutków niedoboru jodu w diecie.

Przy okazji warto wspomnieć, że Oddział Kliniczny Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest jednym z 27 ośrodków przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej, który bierze udział w stworzeniu jednolitego systemu monitorowania spożycia jodu na Starym Kontynencie, a tym samym umożliwieniu zastosowania skutecznej profilaktyki jodowej. Program nazywa się EUthyroid i jest realizowany w ramach Horizon 2020.

Polecamy również
Międzynarodowe wyróżnienie dla prof. Tomasza Brzozowskiego
FNP sfinansuje badania naukowe nad śródbłonkiem i fotosyntezą
Rekrutacja na studia w UJ. Najbardziej popularne kierunki studiów
Wydział Filologiczny w międzynarodowym konsorcjum uczelni

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj