Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studenci UJ współtwórcami parku kieszonkowego na krakowskim Zabłociu

Studenci UJ współtwórcami parku kieszonkowego na krakowskim Zabłociu

Na skwerze u zbiegu ulic Dekerta, Wałowej i Kiełkowskiego powstał ogród motyli. Utworzenie parku kieszonkowego nie byłoby możliwe bez zaangażowania kilkudziesięciu studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy w ramach projektu "Na rogu Dekerta", zorganizowali zbiórkę na platformie crowdfundingowej i zebrali ponad 23 tys. zł na zagospodarowanie skweru. Pozostałe fundusze zapewnił Zarząd Zieleni Miejskiej.

- Zabłocie jest dzielnicą Krakowa, w której brakuje zieleni. Jesteśmy pod olbrzymim wrażeniem współpracy ze studentami. Życzyłabym sobie takiej pomocy przy każdym realizowanym przez nas projekcie. To tak zwany park kieszonkowy. Na niewielkiej przestrzeni łączymy funkcje typowych parków: wypoczynkową, rekreacyjną i przyrodniczą - mówi Katarzyna Opałka z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Skąd wziął się pomysł na stworzenie skweru? Wszystko zaczęło się od zajęć na kierunku media społecznościowe w zarządzaniu prowadzonych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Studenci mieli do wyboru uczestnictwo w wykładach lub wzięcie udziału w ciekawym projekcie, by mogli przekonać się na własnej skórze, jak pracuje się w terenie.

- Pomysłodawcami tej inicjatywy są nasi wykładowcy dr Sebastian Kopera i Sebastian Grabowski. Po rozmowach z Zarządem Zieleni Miejskiej przedstawili nam założenia tego projektu. W jego realizację zaangażowanych było 55 studentów, którzy pracowali w grupach. Każda z nich miała jasno określone zadania od promocji projektu, poprzez kontakt z platformą „Polak potrafi”, dzięki której udało się zebrać pieniądze, po przygotowanie nagród dla darczyńców. Jesteśmy niezwykle zadowoleni z efektu końcowego. Przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania - mówią zaangażowani w powstanie skweru Joanna Cebulak i Wiesław Chruściel.

W ramach zagospodarowania skweru o łącznej powierzchni 554 m kw. powstała infrastruktura, dzięki której będzie on przyjazny motylom: przyciągające je specjalne odmiany kwiatów i krzewów, a także domki dla owadów. W planach jest również zasadzenie gęstych i rzadkich traw, wśród których ulokowane będzie oświetlenie solarne imitujące świetliki. Zamontowano wygodne ławki, drewnianą instalację ze słowem "motyl" w różnych językach oraz płyty chodnikowe z grami podwórkowymi. W centrum skweru znajdzie się wiśnia ozdobna, obok której umieszczona zostanie tablica informująca o inicjatywie studentów.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński poszerza ofertę doktoratów wdrożeniowych
Studenci UJ zakończyli badania dialektologiczne w Wiśniowej
Innowacyjna technologia opracowana na UJ sprzedana firmie CHDE Polska SA
Kilkuset obcokrajowców weźmie udział w wakacyjnej nauce języka polskiego na UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj