Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersyteccy archeolodzy prowadzą badania w Pafos [ZDJĘCIA]

Uniwersyteccy archeolodzy prowadzą badania w Pafos [ZDJĘCIA]

Dwa tygodnie trwa 7. kampania badawcza Paphos Agora Project Zakładu Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badania wspiera finansowo polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także cypryjskie władze. Przed kilkoma dniami teren wykopalisk odwiedził prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, który złożył również rewizytę Fedonasowi Fedonosowi, burmistrzowi Pafos.

 

- Zakrojone na szeroką skalę prace, podobnie jak przed rokiem, rozpoczęły się 24 sierpnia i zakończą się na początku października. Bierze w nich udział między innymi nasza kadra naukowa, doktoranci, a także studenci, dla których są to obowiązkowe ćwiczenia terenowe. Badania prowadzimy na agorze, głównym placu starożytnego Nea Pafos oraz w pobliżu północno-zachodniej bramy miejskiej. Tam chcielibyśmy zweryfikować teorię głoszącą o istnieniu drugiego portu miasta Pafos, bowiem w starożytności port główny znajdował się w jego południowej części, czyli tam gdzie obecnie - wyjaśnia prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, która kieruje pracami ekspedycji.

Interdyscyplinarne badania prowadzone są we współpracy z wieloma instytucjami. Biorą w nich udział przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Hamburgu.

Jak już informowaliśmy, w przyszłym miesiącu w miejscowym Parku Archeologicznym zostanie otwarta plenerowa wystawa fotograficzna "W sercu starożytnego miasta", na której będą prezentowane wyniki dotychczasowych prac Zakładu Archeologii Klasycznej UJ. Także na październik zaplanowano widowisko multimedialne "Misterium Miasta Afrodyty Pafos2017". Oba wydarzenia odbędą się w ramach obchodów Pafos2017 - Europejska Stolica Kultury.

Starożytne miasto Nea Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Jego zabytki zostały wpisane na listę UNESCO światowego dziedzictwa kulturowego. Miasto zostało założone w zachodniej części wyspy pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. Znajdowało się najpierw w okresie hellenistycznym w obrębie egipskiego królestwa Ptolemeuszy, a potem pod kuratelą rzymską. Od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e. pełniło rolę stolicy wyspy.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński poszerza ofertę doktoratów wdrożeniowych
Studenci UJ zakończyli badania dialektologiczne w Wiśniowej
Innowacyjna technologia opracowana na UJ sprzedana firmie CHDE Polska SA
Kilkuset obcokrajowców weźmie udział w wakacyjnej nauce języka polskiego na UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj