Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Budynek Wydziału Chemii UJ już gotowy [ZDJĘCIA]

Budynek Wydziału Chemii UJ już gotowy [ZDJĘCIA]

Zakończyła się budowa nowej siedziby Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na kilkudziesięciu tysiącach metrów kwadratowych powstały nowoczesne sale dydaktyczne i laboratoria. Była to jednocześnie ostatnia inwestycja w ramach rządowego Programu Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

 

Dotychczasowa siedziba Wydziału Chemii mieściła się przy ul. Ingardena 3 w budynku z 1955 roku, który na ówczesne czasy był na wskroś nowoczesny. Obiekt po kilkudziesięciu latach eksploatacji nie spełniał już dzisiejszych standardów. Z uwagi na słabe stropy ciężka aparatura laboratoryjna mogła być przechowywana tylko w piwnicach. Pracownicy musieli zmagać się również z wieloma innymi niedogodnościami.

Przeprowadzka na ul. Gronostajową to dla pracowników i studentów nie tylko zmiana adresu, ale przede wszystkim warunków pracy i kształcenia. Nowa siedziba składa się z 7 dwu-, trzy- i czterokondygnacyjnych segmentów od A do G o łącznej powierzchni ok. 28 tys. m kw. i kubaturze 155 tys. m sz. Każdy z nich spełnia zróżnicowane funkcje. W budynkach A i B znajduje się część dydaktyczna z biblioteką i czytelnią z pomieszczeniami do pracy cichej, salami seminaryjnymi, wykładowymi i językowymi, pomieszczeniami do ćwiczeń laboratoryjnych, pracowniami komputerowymi oraz 5 aulami głównymi. Największa z nich pomieści 400 osób i można ją podzielić na 2 części za pomocą przesuwnej ściany. Pozostałe liczą po 96 miejsc. Segmenty C i D zajmują pomieszczenia administracyjne i socjalne oraz pokoje pracowników naukowych. W części E i F zlokalizowano specjalistyczne laboratoria, a budynek G mieści wbudowaną stację trafo, magazyny odczynników chemicznych i pomieszczenia techniczne. Na terenie obiektu powstał również dwupoziomowy parking na ponad 130 aut oraz zadaszone i monitorowane miejsca dla rowerów.

Nowy budynek został zaprojektowany i wybudowany ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlano-użytkowym. Wyposażono go w system zarządzania BMS, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się wewnątrz i w jego otoczeniu.

- Ten budynek ma właściwie zerowe zapotrzebowanie na energię cieplną. Na szczycie znajduje się zielony dach, na którym posadzono kilkanaście drzew owocowych, krzewy i wiele gatunków kwiatów. Ponad metrowa warstwa ziemi tworzy bufor ciepła, co przełoży się na spore oszczędności w ogrzewaniu i chłodzeniu obiektu. Roślinność zarówno na dachu, jak i na trawnikach jest podlewana deszczówką, którą wykorzystujemy również w toaletach. Dzięki tej inwestycji lepiej chronione przed zalaniem są także pozostałe budynki na kampusie, bowiem pod naszym parkingiem powstał przelewowy zbiornik przeciwpowodziowy, z którego nadmiar wody jest odprowadzany do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej - wyjaśnia senior budowy prof. Janusz Szklarzewicz.

I dodaje: - Ważne są też zaawansowane zabezpieczenia przeciwpożarowe. W przypadku wybuchu pożaru powodują odcięcie strefy pożarowej od pozostałej części budynku. Każdy z segmentów jest niezależny i możemy je według zapotrzebowania wyłączać z użytkowania. Przykładowo część dydaktyczną w lipcu i sierpniu, gdy nie ma zajęć, system BMS chłodził jedynie wtedy, kiedy temperatura za bardzo wzrosła.

Budowa Wydziału Chemii rozpoczęła się w październiku 2013 roku i zakończyła wiosną br. Generalnym wykonawcą obiektu było konsorcjum firm Budimex (lider) oraz Mostostal Kraków, natomiast autorem projektu architektonicznego krakowska Agencja Projektowa Architektury Ekspo. Prace pochłonęły prawie 250 mln zł, w tym ok. 35 mln zł uczelnia przeznaczyła z własnych środków na wyposażenie laboratoriów.

Program Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego został ustanowiony przez Sejm RP w 2001 roku. Na jego realizację, wraz z późniejszymi nowelizacjami ustawy, przeznaczono 962 mln zł, z czego środki z budżetu państwa sięgnęły ponad 940 mln zł. Ponad 241 mln zł pochłonęła budowa Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Nowy Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej kosztował 135 mln zł, Instytut Zoologii 104 mln zł, a Wydział Matematyki i Informatyki blisko 80 mln zł. W czerwcu tego roku oddano do użytku wart ponad 35 mln zł budynek Instytutu Nauk Geologicznych.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński poszerza ofertę doktoratów wdrożeniowych
Studenci UJ zakończyli badania dialektologiczne w Wiśniowej
Innowacyjna technologia opracowana na UJ sprzedana firmie CHDE Polska SA
Kilkuset obcokrajowców weźmie udział w wakacyjnej nauce języka polskiego na UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj