Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Budynek Wydziału Chemii UJ już gotowy [ZDJĘCIA]

Budynek Wydziału Chemii UJ już gotowy [ZDJĘCIA]

Zakończyła się budowa nowej siedziby Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na kilkudziesięciu tysiącach metrów kwadratowych powstały nowoczesne sale dydaktyczne i laboratoria. Była to jednocześnie ostatnia inwestycja w ramach rządowego Programu Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

 

Dotychczasowa siedziba Wydziału Chemii mieściła się przy ul. Ingardena 3 w budynku z 1955 roku, który na ówczesne czasy był na wskroś nowoczesny. Obiekt po kilkudziesięciu latach eksploatacji nie spełniał już dzisiejszych standardów. Z uwagi na słabe stropy ciężka aparatura laboratoryjna mogła być przechowywana tylko w piwnicach. Pracownicy musieli zmagać się również z wieloma innymi niedogodnościami.

Przeprowadzka na ul. Gronostajową to dla pracowników i studentów nie tylko zmiana adresu, ale przede wszystkim warunków pracy i kształcenia. Nowa siedziba składa się z 7 dwu-, trzy- i czterokondygnacyjnych segmentów od A do G o łącznej powierzchni ok. 28 tys. m kw. i kubaturze 155 tys. m sz. Każdy z nich spełnia zróżnicowane funkcje. W budynkach A i B znajduje się część dydaktyczna z biblioteką i czytelnią z pomieszczeniami do pracy cichej, salami seminaryjnymi, wykładowymi i językowymi, pomieszczeniami do ćwiczeń laboratoryjnych, pracowniami komputerowymi oraz 5 aulami głównymi. Największa z nich pomieści 400 osób i można ją podzielić na 2 części za pomocą przesuwnej ściany. Pozostałe liczą po 96 miejsc. Segmenty C i D zajmują pomieszczenia administracyjne i socjalne oraz pokoje pracowników naukowych. W części E i F zlokalizowano specjalistyczne laboratoria, a budynek G mieści wbudowaną stację trafo, magazyny odczynników chemicznych i pomieszczenia techniczne. Na terenie obiektu powstał również dwupoziomowy parking na ponad 130 aut oraz zadaszone i monitorowane miejsca dla rowerów.

Nowy budynek został zaprojektowany i wybudowany ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlano-użytkowym. Wyposażono go w system zarządzania BMS, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się wewnątrz i w jego otoczeniu.

- Ten budynek ma właściwie zerowe zapotrzebowanie na energię cieplną. Na szczycie znajduje się zielony dach, na którym posadzono kilkanaście drzew owocowych, krzewy i wiele gatunków kwiatów. Ponad metrowa warstwa ziemi tworzy bufor ciepła, co przełoży się na spore oszczędności w ogrzewaniu i chłodzeniu obiektu. Roślinność zarówno na dachu, jak i na trawnikach jest podlewana deszczówką, którą wykorzystujemy również w toaletach. Dzięki tej inwestycji lepiej chronione przed zalaniem są także pozostałe budynki na kampusie, bowiem pod naszym parkingiem powstał przelewowy zbiornik przeciwpowodziowy, z którego nadmiar wody jest odprowadzany do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej - wyjaśnia senior budowy prof. Janusz Szklarzewicz.

I dodaje: - Ważne są też zaawansowane zabezpieczenia przeciwpożarowe. W przypadku wybuchu pożaru powodują odcięcie strefy pożarowej od pozostałej części budynku. Każdy z segmentów jest niezależny i możemy je według zapotrzebowania wyłączać z użytkowania. Przykładowo część dydaktyczną w lipcu i sierpniu, gdy nie ma zajęć, system BMS chłodził jedynie wtedy, kiedy temperatura za bardzo wzrosła.

Budowa Wydziału Chemii rozpoczęła się w październiku 2013 roku i zakończyła wiosną br. Generalnym wykonawcą obiektu było konsorcjum firm Budimex (lider) oraz Mostostal Kraków, natomiast autorem projektu architektonicznego krakowska Agencja Projektowa Architektury Ekspo. Prace pochłonęły prawie 250 mln zł, w tym ok. 35 mln zł uczelnia przeznaczyła z własnych środków na wyposażenie laboratoriów.

Program Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego został ustanowiony przez Sejm RP w 2001 roku. Na jego realizację, wraz z późniejszymi nowelizacjami ustawy, przeznaczono 962 mln zł, z czego środki z budżetu państwa sięgnęły ponad 940 mln zł. Ponad 241 mln zł pochłonęła budowa Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Nowy Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej kosztował 135 mln zł, Instytut Zoologii 104 mln zł, a Wydział Matematyki i Informatyki blisko 80 mln zł. W czerwcu tego roku oddano do użytku wart ponad 35 mln zł budynek Instytutu Nauk Geologicznych.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Dzień Otwarty Uniwersytetu Jagiellońskiego
Poczwórny sukces UJ w konkursie Genius Universitatis
Studia szyte na miarę: Antybiotyki i zarządzanie lekiem przeciwdrobnoustrojowym
Młodzi naukowcy z UJ CM ze stypendiami Fundacji Polpharmy

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj