Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zmarł profesor Janusz Sondel

Zmarł profesor Janusz Sondel

Prawnik, specjalista w zakresie prawa rzymskiego i prawa turystycznego, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1990-1993, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji (1981-1987), kierownik Zakładu Prawa Rzymskiego (1984-1987) oraz Katedry Prawa Rzymskiego (2003–2007)
zmarł 12 września 2017 r.

Janusz Sondel urodził się 30 kwietnia 1937 roku we Lwowie. Był związany z Uniwersytetem Jagiellońskim jako pracownik naukowy od 1957 r. Jeszcze podczas studiów prawniczych został zatrudniony w Katedrze Prawa Rzymskiego UJ w charakterze zastępcy asystenta, natomiast po ich ukończeniu w wieku lat 20 - jako asystent.

W 1964 roku doktoryzował się na podstawie rozprawy pt. "Szczególne rodzaje depozytu w prawie rzymskim". W roku 1983 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1989 profesora zwyczajnego. W latach 1981-1987 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa i Administracji, natomiast w latach 1990-1993 był prorektorem UJ do spraw ogólnych. Wypromował 7 doktorów, był recenzentem w kilkunastu przewodach habilitacyjnych. Przez wiele kadencji był członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, Komisji Prawniczej PAU, Komisji Filologii Klasycznej PAU oraz redakcji „Czasopisma Prawno-Historycznego".

Profesor Janusz Sondel od początku swoje zainteresowania badawcze koncentrował wokół prawa rzymskiego oraz jego recepcji w polskim prawie średniowiecznym i nowożytnym, łącząc studia romanistyczne z historyczno-prawnymi. Z czasem stał się jednym z najwybitniejszych i najbardziej cenionych znawców tej dyscypliny, zdobywając również uznanie międzynarodowe. Wiele lat pracy naukowej nad źródłami prawa z okresu antyku i średniowiecza uświadomiły mu ograniczoną przydatność słowników łaciny antycznej przy tłumaczeniu źródeł średniowiecznych. Rezultatem samodzielnie podjętej pracy leksykograficznej jest wyjątkowy "Słownik łacińsko-polski dla prawników i historyków", który przyniósł mu tzw. polskiego Nobla - nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz nagrodę Rektora UJ „Laur Jagielloński”. Szereg dzieł poświęcił również historii swojej Almae Matris, publikując liczne artykuły i dwie fundamentalne prace: "Zawsze wierny. Uniwersytet Jagielloński a Kościół rzymskokatolicki" oraz "Słownik historii i tradycji Uniwersytetu Jagiellońskiego".

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielokrotny laureat nagród Ministra Edukacji.

Prof. Sondel był współzałożycielem i od 2001 roku rektorem Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej.

W osobie Profesora Uniwersytet Jagielloński traci wybitnego uczonego, współtwórcę polskiej romanistyki, znakomitego dydaktyka i wychowawcę wielu pokoleń prawników i specjalistów turystyki.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek, 18 września 2017 roku, o godz. 11.00 w Uniwersyteckiej Kolegiacie Św. Anny, po czym o godz. 13.00 nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku spod bramy głównej cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Sylwetkę zmarłego Profesora przedstawiono szczegółowo na stronie Katedry Prawa Rzymskiego UJ.

Polecamy również
Międzynarodowe wyróżnienie dla prof. Tomasza Brzozowskiego
FNP sfinansuje badania naukowe nad śródbłonkiem i fotosyntezą
Rekrutacja na studia w UJ. Najbardziej popularne kierunki studiów
Wydział Filologiczny w międzynarodowym konsorcjum uczelni

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj