Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pafos: Archeolodzy UJ promowali swoje osiągnięcia

Pafos: Archeolodzy UJ promowali swoje osiągnięcia

Pracownicy Zakładu Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawili wyniki badań wykopaliskowych, które od 6 lat prowadzą w Pafos, dawnej stolicy Cypru, a obecnie Europejskiej Stolicy Kultury. Swój dorobek zaprezentowali na wystawie zdjęć i pokazie multimedialnym. W obu wydarzeniach udział wzięli prof. Armen Edigarian, prorektor UJ ds. dydaktyki oraz władze dziekańskie Wydziału Historycznego UJ - profesorowie Jan Święch i Stanisław Sroka.

Program promocji i popularyzacji badań archeologicznych na agorze starożytnego miasta Nea Pafos przygotowała wraz z zespołem prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, kierownik kampanii wykopaliskowej. Obecnie w Parku Archeologicznym jest prezentowana wystawa fotografii Roberta Słabońskiego W sercu starożytnego miasta. Badania Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na Agorze oraz innych obszarach Parku Archeologicznego w Pafos na Cyprze. Ponadto na początku miesiąca w miejscowym porcie mieszkańcy i turyści obejrzeli widowisko multimedialne Misterium miasta Afrodyty. Pafos2017. Projekcja na ścianach średniowiecznego fortu była dedykowana zarówno antycznej, jak i współczesnej cywilizacji.

Badania na głównym placu miasta prowadzone są w ramach Paphos Agora Project pod kierunkiem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki z Zakładu Archeologii Klasycznej UJ. Biorą w nich udział pracownicy naukowi, doktoranci, studenci i wolontariusze. Prace mają na celu nie tylko prześledzenie historii i rozwoju centrum miasta, ale zbadanie działalności ekonomicznej i handlowej Pafos w okresie hellenistycznym i rzymskim.

- Nasze interdyscyplinarne badania przyniosły znakomite efekty. Zmieniły bowiem istniejący w publikacjach obraz początków i rozwoju miasta, przesuwając datę powstania agory na okres hellenistyczny. Udało nam się odkryć pozostałości dużych budowli publicznych z tego czasu. Skupiliśmy się również na potwierdzeniu hipotezy istnienia w mieście drugiego portu w pobliżu bramy północno-zachodniej. W tym temacie możemy już pochwalić się pierwszymi, pozytywnymi rezultatami. Analiza odkrytych artefaktów, częściowo już ogłoszona drukiem, wniosła wiele nowych ustaleń, zmieniając istniejące w nauce poglądy i paradygmaty. W efekcie możliwe będzie nowe spojrzenie na stolicę Cypru w okresie hellenistyczno-rzymskim i jej rolę nie tylko na samej wyspie, ale szerzej we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego - wyjaśnia prof. Ewdoksia Papuci-Władyka.

Kampania badawcza Paphos Agora Project jest realizowana we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytetem im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechniką Warszawską, Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Międzyuczelnianym Instytutem Konserwacji. Od 2015 roku partnerem projektu jest Uniwersytet w Hamburgu.

Starożytne miasto Nea Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Jego zabytki zostały wpisane na listę UNESCO światowego dziedzictwa kulturowego. Miasto zostało założone w zachodniej części wyspy pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. Znajdowało się najpierw w okresie hellenistycznym w obrębie egipskiego królestwa Ptolemeuszy, a potem pod kuratelą rzymską. Od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e. pełniło rolę stolicy wyspy.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron