UJ najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią w światowym rankingu

Uniwersytet Jagielloński to najwyżej notowana uczelnia z Polski w światowym rankingu CWUR - The Center for World University Rankings. W zestawieniu ujęto 1000 szkół wyższych, w tym 7 rodzimych, z 61 krajów. Na czele, podobnie jak w poprzednich edycjach, znalazły się uczelnie amerykańskie.

CWUR jest tworzone w oparciu o osiem kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów.

Zestawienie zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce jest 8. Zwyciężył Uniwersytet Harvarda przed Uniwersytetem Stanforda i Instytutem Technologicznym w Massachusetts. Na 4. miejscu sklasyfikowano Uniwersytet w Cambridge, na 5. Uniwersytet Oksfordzki.

Wśród polskich uczelni najwyższe 421. miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński. W porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem najstarsza polska uczelnia odnotowała awans o 8 pozycji. Drugi jest Uniwersytet Warszawski (464. miejsce, spadek o 15 pozycji), a trzecia Politechnika Warszawska (666. miejsce, spadek o 21 pozycji). W kolejnych setkach zestawienia znalazły się: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (857., -38), Uniwersytet Wrocławski (888., +2), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (944., -56) i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (954., - 32).

Pełne wyniki The Center for World University Rankings dostępne są na stronie internetowej cwur.org.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum