Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Poznaliśmy pierwszych laureatów Funduszu Stypendialnego Ad Polonos

Poznaliśmy pierwszych laureatów Funduszu Stypendialnego <em>Ad Polonos</em>

Studenci z Białorusi, Rosji i Ukrainy odebrali w poniedziałek w Collegium Maius dyplomy Funduszu Stypendialnego Ad Polonos. Jego pomysłodawczynią i fundatorką jest prof. Urszula Marta Doleżal, która w swej hojności i poświęceniu sprawom zesłańców polskich zdecydowała o udzieleniu studentom i doktorantom Uniwersytetu Jagiellońskiego wsparcia finansowego w postaci stypendiów za dobre wyniki w nauce.


- Fundusz Stypendialny Ad Polonos należy do grona Własnych Funduszy Stypendialnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, których szczytną ideą jest wspieranie najzdolniejszych studentów i doktorantów naszej Alma Mater za sprawą przyznawania stypendiów za dobre wyniki w nauce. Wieloletnia tradycja funkcjonowania Własnych Funduszy Stypendialnych w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego dowodzi, jak wielką wartość stanowi nauka nie tylko dla społeczności akademickiej, ale i wszystkich hojnych darczyńców, którym bliska jest chęć wspierania w nauce najzdolniejszej uniwersyteckiej młodzieży - mówi rektor UJ prof. Wojciech Nowak

W roku akademickim 2017/2018 stypendia Ad Polonos przyznano 12 studentom. Dziewięcioro z nich pochodzi z Ukrainy - Valeriya Antonyuk, Yana Babii, Nataliia Chugaievska, Ivanna Levchuk, Pavlo Oliynyk, Marta Rogacz, Vladyslav Slovinskyi, Natalia Tarasiuk i Oleksii Yaroshkevych. Pozostali stypendyści to Viktoryia Varanetskaya i Hanna Liaskovich z Białorusi oraz Rosjanka Stanislava Krishnevskaya. Sylwetki laureatów podczas wręczania dyplomów przedstawił prof. Armen Edigarian, prorektor UJ ds. dydaktyki.

Fundusz Stypendialny Ad Polonos powstał jesienią 2016 roku z inicjatywy i utrzymuje się ze środków ofiarowanych na ten cel Uniwersytetowi Jagiellońskiemu przez prof. Urszulę Martę Doleżal, która w ten sposób pragnie wspomagać potomków zesłańców polskich studiujących na Uniwersytecie Jagiellońskim. Fundusz jest też wyrazem pamięci o jej śp. mężu - prof. Marianie Doleżalu, który pochodził z rodziny zasłużonej dla polskości ziem kresowych. Jego celem jest finansowe wsparcie wyróżniających się w nauce studentów i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego z Armenii, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Litwy, Rosji i Ukrainy, którzy legitymują się Kartą Polaka lub zostali uznani za osoby polskiego pochodzenia w rozumieniu przepisów o repatriacji. Stypendium przyznawane jest na okres 10 miesięcy.

- Większość stypendiów przyznawanych na polskich uczelniach ma za zadanie stworzyć materialne warunki podczas studiów. Fundusz Ad Polonos ma specyficzny charakter. Jest adresowany do potomków Polaków, którzy zostali zesłani na Syberię. W ten sposób chcemy im podziękować za przekazanie etosu polskości kolejnym pokoleniom. Cieszę się, że nasi laureaci zdecydowali się studiować w będącym perłą polskiej kultury Krakowie, a nie w Sankt Petersburgu, Moskwie, Kijowie, Mińsku czy Kownie. To jest stypendium dodatkowe, które docenia ich wysiłki pogłębiania wiedzy na najwyższym poziomie i ma im pomóc szerzej poznać ofertę kulturalną naszego miasta - wyjaśnia pomysłodawczyni i fundatorka Funduszu Stypendialnego Ad Polonos.

Prof. Urszula Marta Doleżal jest emerytowanym nauczycielem akademickim Akademii Medycznej [obecnie Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum - przyp. red] oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Członkini m.in. Komitetu Mikrobiologii PAN, Komisji Biologicznej PAN i Polskiego Czerwonego Krzyża. W latach 2010-2016 była prezesem Stowarzyszenia Absolwentów UJ. Autorka ponad 240 publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach z dziedziny mykologii lekarskiej, środowiskowej, mykoserologii oraz promocji zdrowia. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
NAWA sfinansuje pierwsze projekty w Uniwersytecie Jagiellońskim
Nowatorska operacja w SU. Młody muzyk znów będzie grać
Studenci weterynarii zainaugurowali nowy rok akademicki
Nowe Technologie dla Dziewczyn. Stypendium dla studentki UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj