Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szpital Uniwersytecki w Krakowie rozwija leczenie personalizowane

Szpital Uniwersytecki w Krakowie rozwija leczenie personalizowane

Ministerstwo Zdrowia przekazało ponad 1,3 mln zł na zakup sprzętu dla Zakładu Diagnostyki Hematologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Aparatura pozwoli na rozwój medycyny personalizowanej głównie dla pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej szpiku kostnego. Dzięki temu placówka podniesie jakość świadczonych usług i zaproponuje najnowocześniejsze metody leczenia i diagnostyki.


- Medycyna personalizowana to nowoczesna i przyszłościowa formuła leczenia oparta na badaniach genetycznych. Powszechnie jest nazywana terapią szytą na miarę. Bazuje na założeniu, że lek szczególnie ten drogi i stosowany w przebiegu ciężkich schorzeń powinien być dobierany do człowieka, a nie choroby. Praktyka pokazuje bowiem, że ten sam medykament na jednego pacjenta może zadziałać bardzo dobrze, a na innego wręcz przeciwnie. Właśnie dlatego w strategię szpitala wpisaliśmy rozwój tej koncepcji leczenia z wykorzystaniem analizy genetycznej lub molekularnej - mówi Barbara Bulanowska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Wśród nowo zakupionej aparatury medycznej znalazł się m.in. sekwenator następnej generacji dla Pracowni Diagnostyki Molekularnej i Pracowni Cytogenetycznej. Urządzenie pozwoli na zbadanie kilku próbek DNA pod kątem wielu zmian genetycznych w jednym czasie. Dzięki temu personel szpitala będzie w stanie szybciej zdiagnozować większą liczbę pacjentów, co przy chorobach nowotworowych jest niezwykle istotne.

Zakład Diagnostyki Hematologicznej otrzymał również aparat do absolutnej kwantyfikacji transkryptu metodą cyfrowej PCR, który posłuży do rozwoju medycyny personalizowanej. Lekarz oceniając profil genetyczny pacjenta, będzie mógł dobrać odpowiedni dla niego rodzaj i dawkę leku oraz przewidzieć prawdopodobną reakcję organizmu na terapię przeciwnowotworową, a także określić stopień odpowiedzi na zastosowany lek. To ogromna szansa na zmniejszenie skutków ubocznych podawanych leków oraz bardziej skuteczne leczenie chorych na białaczki.

- Takie podejście najlepiej zobrazować przykładem. Dany lek blokuje pewną mutację powodującą daną chorobę. Jeżeli po zbadaniu krwi stwierdzamy, że u pacjenta taka mutacja nie występuje, to nie podamy mu tego leku, tylko dobierzemy inny. Bez wcześniejszego zbadania genu nawet najdroższe zastosowane leki nie będą skutkować poprawą leczenia - wyjaśnia dr n. med. Magdalena Zawada, kierownik Zakładu Diagnostyki Hematologicznej.

Do Zakładu Diagnostyki Hematologicznej trafiają pacjenci z podejrzeniem chorób hematologicznych nie tylko z poradni Szpitala Uniwersyteckiego w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale także z innych ośrodków Polski Południowo-Wschodniej.

Polecamy również
Wybitni uczeni z UJ spoczęli w Panteonie Narodowym
Konkurs Miniatura: 9 naukowców z UJ nagrodzonych przez NCN
Prof. Andrzej Betlej członkiem Rady Muzeum Łazienki Królewskie
Nominacje profesorskie dla 9 nauczycieli akademickich z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj