Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Medal za przybliżanie drogi do gwiazd

Medal za przybliżanie drogi do gwiazd

24 stycznia br. w Collegium Maius odbyła się uroczystość wręczenia złotego Medalu Fromborskiego doktor Agacie Kołodziejczyk. Wyróżnienie to przyznano jej za inicjatywę utworzenia pierwszej w Polsce bazy kosmicznej realizowaną we współpracy ze spółką Space Garden, Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi i Europejską Agencją Kosmiczną.

Dr Agata Kołodziejczyk jest absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, studia doktoranckie odbyła na Uniwersytecie w Sztokholmie. Zajmuje się biomimetyką, transhumanizmem, badaniem środowiska stratosfery, architekturą czasu i alternatywnymi bioreaktorami do zastosowań kosmicznych. Jest członkiem Advanced Concepts Team Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jej osiągnieciem jest pomysł, a następnie realizacja projektu utworzenia w Polsce bazy kosmicznej symulującej warunki misji lotów na Księżyc i na Marsa. W Rzepienniku Strzyżewskim pod Tarnowem powstała ta pierwsza w Europie baza kosmiczna, po czym została przeniesiona na teren wojskowego lotniska w Pile, gdzie się obecnie znajduje. Baza w Pile została otwarta w lipcu 2017 roku, przeprowadzono w niej już 3 międzynarodowe symulacje misji kosmicznych. Wyniki zrealizowanych tam badań opublikowane będą w najbliższych miesiącach.

– Nie spodziewałam się przyjmować jakiejkolwiek nagrody za inicjatywę powstania bazy kosmicznej Lunares w Polsce, ponieważ jest to bardzo ryzykowny projekt – mówiła w Collegium Maius dr Agata Kołodziejczyk. – Można myśleć, można marzyć, ale bez odpowiedniego zaplecza, w tym również edukacji, którą od najmłodszych lat uzyskałam od moich rodziców astronomów, a potem tutaj, w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, a dalej w Europejskiej Agencji Kosmicznej, to wszystko nie byłoby możliwe – podkreślała.

Habitat Lunares to symulowana baza kosmiczna i laboratorium badawcze w jednym. Obecnie takich habitatów jest na świecie niewiele. Panują w nim warunki podobne do tych, które astronauci znajdą w prawdziwej bazie na Księżycu lub Marsie. Podczas dwutygodniowych misji analogowi astronauci zostają odcięci od świata zewnętrznego, mogąc wychodzić na spacer wyłącznie w skafandrach kosmicznych do wnętrza hangaru, który przypomina powierzchnię Księżyca lub Marsa. – Chcieliśmy stworzyć pierwszą w Polsce bazę kosmiczną do badań, do edukacji i do tworzenia kultury w stronę eksploracji kosmosu, nie tylko tej matematycznej, teoretycznej, trudnej, która jest dla wybranych, ale także dla przeciętnego człowieka, żeby przybliżyć mu drogę do gwiazd, drogę do nauki i do lepszego zrozumienia praw przyrody – opowiadała o swojej pracy dr Agata Kołodziejczyk.

Złoty Medal Fromborski ustanowiono w 2010 roku przez Akademię Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora i Warmińską Kapitułę Katedralną. Wręczany jest corocznie osobom i instytucjom zasłużonym w rozwijaniu wiedzy o kosmosie i związanych z tą wiedzą nowych technologii. W medalu zatopiony jest okruszek około siedemdziesięciokilowego meteorytu, który 30 stycznia 1868 roku spadł w powiecie pułtuskim. Do dzisiaj mieszkańcy znajdują w ziemi odłamki tego olbrzyma.

Nadto srebrnymi Medalami Fromborskimi wyróżniono również osoby i instytucje, związane z inicjatywą budowy pierwszej w Polsce bazy kosmicznej. Otrzymali je Marcin Traple, spółki: Space Garden, Space is More i Astrotech oraz Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim, które zostało założone i prowadzone jest przez rodziców dr Agaty Kołodziejczyk, Magdalenę i Bogdana Wszołków.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi: rektor Akademii Humanistycznej prof. Adam Koseski, ks. prof. Andrzej Kopiczko dziekan Warmińskiej Kapituły Katedralnej, dyrektor Muzeum UJ prof. Krzysztof Stopka i prorektor UJ, prof. Jacek Popiel

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Prof. Wojciech Nowak i prof. Andrzej Matyja – Małopolanin i Człowiek Roku 2020
Prof. Wojciech Nowak i prof. Andrzej Matyja – Małopolanin i Człowiek Roku 2020
UJ z laurem w konkursie Genius Universitatis 2022
UJ z laurem w konkursie Genius Universitatis 2022
Naukowcy z UJ odznaczeni medalami Gloria Artis
Naukowcy z UJ odznaczeni medalami Gloria Artis
Prof. Krzysztof Stopka odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Prof. Krzysztof Stopka odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Widok zawartości stron Widok zawartości stron