Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szpital Uniwersytecki unowocześni oddziały ginekologiczne i neonatologii

Szpital Uniwersytecki unowocześni oddziały ginekologiczne i neonatologii

W siedzibie Ministerstwa Zdrowia podpisano kolejne umowy w ramach dofinansowania projektów ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Z tego źródła Szpital Uniwersytecki w Krakowie (SU) otrzyma w prawie 2,8 miliona złotych. Za te pieniądze zostanie zakupiony nowoczesny sprzęt dla oddziałów endokrynologii ginekologicznej, położnictwa i neonatologii.


Umowy dotyczą wsparcia ponadregionalnych szpitali udzielających świadczeń zdrowotnych w zakresie chorób układu kostno-stawowo-mięśniowego, oddechowego, a także ginekologii, położnictwa, neonatologii, pediatrii oraz innych oddziałów zajmujących się leczeniem dzieci. SU otrzymane środki przeznaczy przede wszystkim na modernizację wyposażenia oddziałów: endokrynologii ginekologicznej, położniczego i neonatologicznego. Zakupiony zostanie m.in. system Monako - zaawansowany technologicznie komputerowy system nadzoru okołoporodowego. Pozwoli on na jeszcze dokładniejszą ocenę stanu zdrowia płodu w trakcie ciąży oraz zapewni większe bezpieczeństwo podczas porodu. Szpital wzbogaci się również o kolejnych 6 najnowocześniejszych inkubatorów hybrydowych, specjalistyczne USG, 5 respiratorów oraz lampy do fototerapii. Dzięki pozyskanym środkom możliwa będzie również modernizacja i rozbudowa oddziału endokrynologii ginekologicznej i nowo powstałego Ośrodka Leczenia Niepłodności.

Podpisane umowy dotyczą dofinansowania projektów ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, osi priorytetowej IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia. Z tego źródła Szpital Uniwersytecki otrzyma w prawie 2,8 miliona złotych, z czego aż 80 proc. pochodzi z Unii Europejskiej, a 15 proc. z resortu zdrowia.

Szpital Uniwersytecki to ponadregionalny, największy publiczny szpital w Polsce, nie tylko leczący, ale również kształcący przyszłą kadrę medyczną. Udzielane są w nim ambulatoryjne i stacjonarne wysokospecjalistyczne świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej, w ramach specjalności reprezentowanych przez oddziały kliniczne, zakłady i poradnie. Placówka zatrudnia ponad 4,2 tysięcy wysoko wykwalifikowanych pracowników, a w ciągu roku hospitalizowanych jest tu prawie 75 tysięcy chorych z całej Polski. Liczba konsultacji udzielanych w przychodniach przyklinicznych przekracza 380 tysięcy rocznie.

Dziś Szpital Uniwersytecki w Krakowie to kompleks budynków zajmujący powierzchnię prawie 19 ha. Usytuowany jest w ścisłym centrum miasta u zbiegu ulic Kopernika, Botanicznej, Śniadeckich i Grzegórzeckiej oraz przy ulicy Skawińskiej. Wiosną przyszłego roku powinna zakończyć się budowa nowej siedziby SU w Krakowie-Prokocimiu. Kompleks składać będzie się z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 000 m kw. Znajdą się w nim 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, ponad 30 przychodni, część administracyjna, a także zaplecze dydaktyczne dla studentów UJ CM. Budowa pochłonie ponad 1,23 mld złotych.

Polecamy również
Dwa wieki filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim
Medycy ze szpitala dziecięcego w USA o leczeniu artrogrypozy
Nagrody Miasta Krakowa dla wybitnych badaczy z UJ [ZDJĘCIA]
Wyróżnienie Ministerstwa Zdrowia dla Katarzyny Bulińskiej z SU

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj