Szpital Uniwersytecki unowocześni oddziały ginekologiczne i neonatologii

W siedzibie Ministerstwa Zdrowia podpisano kolejne umowy w ramach dofinansowania projektów ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Z tego źródła Szpital Uniwersytecki w Krakowie (SU) otrzyma w prawie 2,8 miliona złotych. Za te pieniądze zostanie zakupiony nowoczesny sprzęt dla oddziałów endokrynologii ginekologicznej, położnictwa i neonatologii.

Umowy dotyczą wsparcia ponadregionalnych szpitali udzielających świadczeń zdrowotnych w zakresie chorób układu kostno-stawowo-mięśniowego, oddechowego, a także ginekologii, położnictwa, neonatologii, pediatrii oraz innych oddziałów zajmujących się leczeniem dzieci. SU otrzymane środki przeznaczy przede wszystkim na modernizację wyposażenia oddziałów: endokrynologii ginekologicznej, położniczego i neonatologicznego. Zakupiony zostanie m.in. system Monako - zaawansowany technologicznie komputerowy system nadzoru okołoporodowego. Pozwoli on na jeszcze dokładniejszą ocenę stanu zdrowia płodu w trakcie ciąży oraz zapewni większe bezpieczeństwo podczas porodu. Szpital wzbogaci się również o kolejnych 6 najnowocześniejszych inkubatorów hybrydowych, specjalistyczne USG, 5 respiratorów oraz lampy do fototerapii. Dzięki pozyskanym środkom możliwa będzie również modernizacja i rozbudowa oddziału endokrynologii ginekologicznej i nowo powstałego Ośrodka Leczenia Niepłodności.

Podpisane umowy dotyczą dofinansowania projektów ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, osi priorytetowej IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia. Z tego źródła Szpital Uniwersytecki otrzyma w prawie 2,8 miliona złotych, z czego aż 80 proc. pochodzi z Unii Europejskiej, a 15 proc. z resortu zdrowia.

Szpital Uniwersytecki to ponadregionalny, największy publiczny szpital w Polsce, nie tylko leczący, ale również kształcący przyszłą kadrę medyczną. Udzielane są w nim ambulatoryjne i stacjonarne wysokospecjalistyczne świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej, w ramach specjalności reprezentowanych przez oddziały kliniczne, zakłady i poradnie. Placówka zatrudnia ponad 4,2 tysięcy wysoko wykwalifikowanych pracowników, a w ciągu roku hospitalizowanych jest tu prawie 75 tysięcy chorych z całej Polski. Liczba konsultacji udzielanych w przychodniach przyklinicznych przekracza 380 tysięcy rocznie.

Dziś Szpital Uniwersytecki w Krakowie to kompleks budynków zajmujący powierzchnię prawie 19 ha. Usytuowany jest w ścisłym centrum miasta u zbiegu ulic Kopernika, Botanicznej, Śniadeckich i Grzegórzeckiej oraz przy ulicy Skawińskiej. Wiosną przyszłego roku powinna zakończyć się budowa nowej siedziby SU w Krakowie-Prokocimiu. Kompleks składać będzie się z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 000 m kw. Znajdą się w nim 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, ponad 30 przychodni, część administracyjna, a także zaplecze dydaktyczne dla studentów UJ CM. Budowa pochłonie ponad 1,23 mld złotych.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum