Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pionierski zabieg kardiologiczny z wykorzystaniem technologii HoloLens

Pionierski zabieg kardiologiczny z wykorzystaniem technologii HoloLens

W czwartek w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (SU) przeprowadzono zabieg leczenia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej ASD (Atrial Septal Defect) z wykorzystaniem technologii trójwymiarowego obrazu holograficznego - HoloLens. To rewolucyjna metoda, która łączy świat wirtualny z rzeczywistym, pozwalając zobaczyć narządy w przestrzeni 3D.


Przełomowy zabieg przeprowadził prof. Dariusz Dudek wraz z zespołem w Pracowni Hemodynamiki i Angiografii II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych SU. Równocześnie odbyły się również kolejne konsultacje i zabiegi z użyciem innowacyjnych metod obrazowania opartych o hologramy w oddalonym o 100 km Nowym Sączu.

- Połączyliśmy dziś nasze obrazy echokardiograficzne dwuwymiarowe oraz hologramowe rekonstrukcje trójwymiarowe i dzięki temu weszliśmy jakby w serce pacjenta. Dla mnie, jako dla operatora, to ogromna różnica, czy widzę płaski obraz serca w 2D na monitorze lub nawet w 3D albo dzięki bardzo dokładnemu hologramowi jestem właściwie w środku serca pacjenta. Wszystko mogę dokładnie zobaczyć i zaplanować zabieg dużo precyzyjniej, przez co jest on bezpieczniejszy dla pacjenta. Co więcej, hologramy dają zupełnie nowe możliwości konsultacji w czasie rzeczywistym na odległość podczas trwania zabiegu. Dwóch operatorów będących zupełnie w dwóch różnych miejscach widzi to samo i wspomaga się wzajemnie. Dziś właśnie przeprowadziliśmy telekonsultacje i teleportacje obrazów z ośrodka w Nowym Sączu do Krakowa pokazując realną wartość hologramów zarówno diagnostyczną, jak i terapeutyczn - tłumaczy prof. Dudek.

Zdaniem dr Danuty Sorysz, będącej w zespole prof. Dariusza Dudka, badanie echokardiograficzne uznawane jest za dosyć subiektywne i oprócz doświadczenia zawodowego potrzebne są tu umiejętności łapania i rozpoznawania obrazów oraz doświadczenie kliniczne. Niektóre małe ośrodki, zwłaszcza w przypadku chorób rzadszych mogą mieć problem z interpretacją obrazu, co bardzo poważnie rzutuje na dalsze postępowanie z pacjentem. Stąd możliwość telekonsultacji obrazów z echokardiografii z osobą będącą w większym ośrodku z dużym doświadczeniem klinicznym i dostępem do badań klinicznych to ogromne ułatwienie dla lekarzy oraz poprawa jakości opieki nad pacjentami bez ich przewożenia między ośrodkami, nierzadko oddalonymi od siebie o dziesiątki kilometrów w celu konsultacji i diagnozy.

Przełomowa technologia rozszerzonej/mieszanej rzeczywistości HoloLens - umożliwiająca wizualizację wewnętrznych organów pacjenta zarówno anatomicznych, jak i patologicznych struktur - jest odzwierciedleniem nowoczesnego podejścia do “szytej na miarę” opieki nad pacjentem, czyli maksymalnej indywidualizacji dostosowanej do danego konkretnego pacjenta.

Potencjał krakowskiego zespołu informatyków MedApp i kardiologów dostrzegł informatyczny gigant Microsoft, który o Polakach tworzy właśnie dokumentalny film przeznaczony do dystrybucji na cały świat. Ponadto współpraca UJ CM, inżynierów z MedApp i wybitnych lekarzy daje nowe możliwości również studentom medycyny. Nowatorska technologia i interdyscyplinarna współpraca wskazuje ścieżki rozwoju i kształtuje w przyszłych medykach chęć oraz odwagę do korzystania z innowacji wzbogacając jakość kształcenia.

Polecamy również
Dom Ronalda McDonalda od lat 4 wspiera rodziny pacjentów USD
Święto Edukacji Narodowej na UJ
Doktorantka z WBBiB UJ stypendystką L’Oréal Dla Kobiet i Nauki
Sto lat orientalistyki na UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj