Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znamy laureatów 22. Konkursu Wiedzy o UJ. Zwyciężyła Zuzanna Matoga

Znamy laureatów 22. Konkursu Wiedzy o UJ. Zwyciężyła Zuzanna Matoga

Zuzanna Matoga z Krakowa, uczennica Zespołu Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie, wygrała 22. edycję Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim i w roku akademickim 2018/2019 rozpocznie studia na Wydziale Prawa i Administracji. Uroczysta gala wręczenia symbolicznych indeksów wszystkim 81 laureatom odbyła się w środę 11 kwietnia w auli Collegium Novum.


Przybyłych na dzisiejszą uroczystość przywitał rektor UJ prof. Wojciech Nowak, który przyszłym studentom życzył, aby za kilka lat podczas graduacji w komplecie odebrali dyplomy ukończenia wymarzonych studiów. Szczególnie podziękował również wszystkim nauczycielom laureatów, podkreślając, że ich praca pedagogiczna przyniosła wspaniałe efekty.

- Uniwersytet ogromnie zmieniał się na przestrzeni wieków czy tych ostatnich lat. Znajdujemy się w jego historycznym sercu, które obliguje nas do pewnych postaw etycznych, ale na nowym kampusie zobaczycie zupełnie inną, nowoczesną i godną XXI wieku uczelnię. Do zobaczenia 1 października, kiedy to rozpoczniecie fascynujący i porywający etap swojego życia. Świat należy do was - powiedział prof. Wojciech Nowak.

Zwycięzcą tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o UJ została Zuzanna Matoga z Zespołu Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie, która w październiku rozpocznie naukę na kierunku prawo na Wydziale Prawa i Administracji. Drugie miejsce przypadło Arkadiuszowi Dudziakowi z Jaworzna (wybrał filologię włoską), a trzecie Sarze Wojszczak z Częstochowy (wybrała prawo własności intelektualnej i nowych mediów).

- Do udziału w konkursie namówiła mnie moja fantastyczna nauczycielka historii Marzena Jantos, której chciałabym serdecznie podziękować. Podczas intensywnych przygotowań niesamowicie mnie wspierała i motywowała do dalszej pracy. Jestem nieco zaskoczona wygraną, ponieważ w pierwszym etapie poszło mi odrobinę lepiej niż w finale, w którym test do łatwych nie należał. Zanim zdecydowałam, że chcę studiować prawo, brałam jeszcze pod uwagę psychologię i protetykę - mówiła tuż po gali Zuzanna Matoga.

Celem Konkursu Wiedzy o UJ jest przybliżenie młodzieży historii najstarszej polskiej uczelni oraz historii oświaty polskiej i europejskiej. Jednym z zadań przedsięwzięcia jest stworzenie uczniom z całej Polski oraz spoza jej granic możliwości poznania oferty studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zrównanie szans dostępu do nich kandydatom niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Główną nagrodą w konkursie są indeksy na wybrane kierunki studiów. W tym roku otrzymało je 81 finalistów. Przyszli studenci UJ przyjechali m.in. z Warszawy, Białegostoku, Sopotu, Szczecina, Żar, Jeleniej Góry, Gliwic, Nowego Sącza, Krosna i Limanowej, skąd pochodzi najliczniejsze grono laureatów.

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Jego pierwsza edycja pomyślana jako akcja oświatowo-promocyjna była wynikiem porozumienia podpisanego w 1995 roku pomiędzy Wszechnicą Jagiellońską i Fundacją UJ a Podhalańskim Towarzystwem Przyjaciół UJ. W kolejnych latach jego zasięg rozszerzał się. Stopniowo zwiększała się też liczba indeksów przyznawanych laureatom - od jednego w 1996 roku po rekordowe 135 w 2015 roku.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
UJ beneficjentem ministerialnego programu Doktorat wdrożeniowy
Władze UJ zdecydowały o organizacji nowego roku akademickiego
Naukowcy sprzeciwiają się zmianie definicji drewna energetycznego
Nie żyje były prorektor UJ profesor Adam Strzałkowski

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj