Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pierwsza taka wystawa na świecie

Pierwsza taka wystawa na świecie

„Geografia polska i geografowie w latach II wojny światowej” to nowa uniwersytecka wystawa, którą razem zorganizowały Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Muzeum UJ i Polskie Towarzystwo Geograficzne. Jej wernisaż odbył się 16 kwietnia br. w Ogrodzie Profesorskim Collegium Maius.

Gości powitali prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Muzeum UJ i  dr hab. Marek Drewik, dyrektor IGiGP, wystawę otworzył rektor UJ prof. Wojciech Nowak, a krótką informację o niej przedstawił prof. Antoni Jackowski z Wydziału Geografii i Geologii spiritus movens tego przedsięwzięcia.

– Zawsze na sercu leżał mi ten tragiczny okres, który ciągle stanowił białą plamę w badaniach naukowych – mówił profesor Antoni Jackowski. – Jest to pierwsza tego typu wystawa w Polsce, jeżeli chodzi o dziedzinę nauki, a jedna z pierwszych, jeżeli nie pierwsza w skali światowej dotycząca geografii. Mamy w związku z tym wiele pytań odnośnie do metodologii zbierania danych czy też wymiany materiałów od badaczy z obu stron frontu: Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii – dodawał.

Pod koniec 2018 roku ukaże się obszerne studium dotyczące dziejów geografii polskiej w czasie II wojny światowej opracowane przez zespół badaczy z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Geografowie podczas okupacji nie przerywali swojej pracy naukowej, przez cały czas wojny działało też Polskie Towarzystwo Geograficzne

Ekspozycja to siedem plansz problemowych, które przedstawiają między innymi: stan geografii przed wybuchem II wojny światowej, sytuację geografów w pierwszych dniach wojny, tajne nauczanie prowadzone przez geografów w szkołach wyższych Warszawy, Krakowa i Lwowa, działalność naukową, a także geografów jako żołnierzy Podziemnego Państwa Polskiego i Armii Polskiej na Zachodzie oraz straty geografii polskiej poniesione w wyniku represji niemieckich i sowieckich. Wystawę można oglądać w Ogrodzie Profesorskim do 15 lipca br. 

W auli Collegium Maius odbyła się druga część spotkania - uroczystość wręczenia Medali Pamiątkowych 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego rektorowi UJ prof. Wojciechowi Nowakowi, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz redakcji miesięcznika UJ „Alma Mater”.  

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uniwersytet wita nowych pracowników
Prof. Andrzej Zoll Profesorem Honorowym UJ
Krakowski Chór Akademicki UJ świętuje 140-lecie działalności
Prof. Piotr Chłosta doktorem honoris causa Uniwersytetu Semmelweisa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj