Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Na UJ podpisano międzynarodową Krakowską Deklarację o Jodzie

Na UJ podpisano międzynarodową Krakowską Deklarację o Jodzie

18 kwietnia w Collegium Nowodworskiego UJ CM podpisana została Krakowska Deklaracja o Jodzie (Krakow Declaration on Iodine). Jej sygnatariusze – naukowcy biorący udział w finansowanym przez Unię Europejską projekcie „EUthyroid” wspierani przez szereg światowych organizacji – zaapelowali do europejskich polityków i prawodawców o wspieranie działań mających na celu walkę z powszechnym niedoborem jodu.


W spotkaniu deklaracyjnym wzięli udział przedstawiciele uniwersytetów oraz najważniejszych światowych organizacji zajmujących się zdrowiem, żywieniem oraz leczeniem tarczycy – narządu wewnętrznego najbardziej narażonego na negatywne skutki niedoboru jodu. Wśród nich znaleźli się m.in. prof. Henry Völzke z Uniwersytetu im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie, koordynator projektu „EUthyroid”, prof. John Lazarus ze Światowej Sieci Jodowej, prof. Alicja Hubalewska-Dydejczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, prof. Marek Ruchała z Polskiego Stowarzyszenia Endokrynologicznego, Attilio Caligiani ze Światowego Stowarzyszenia Jodowego, Laura Linda Henderson z Międzynarodowej Federacji Tarczycowej, dr Vincenzo Costigliola z European Medical Association oraz Greg Garrett z Globalnego Sojuszu na rzecz Lepszego Odżywiania, a także wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

Opisując projekt „EUthyroid”, prof. Henry Völzke podkreślił, że „naukowcy potrzebują obecnie zaangażowania odpowiednich instytucji celem wprowadzenia przy ich wsparciu skoordynowanego monitorowania spożycia jodu w Europie. Krakowska Deklaracja o Jodzie wymaga od władz państwowych oraz organów zdrowia publicznego świadomości ich odpowiedzialności za wystarczające zaopatrzenie ludności w jod zamiast obciążania tym obowiązkiem środowisk naukowych i innych instytucji. Jest to jedyny sposób wyeliminowania zaburzeń niedoboru jodu w Europie”.

Z kolei w opinii prof. Alicji Hubalewskiej-Dydejczyk „wprowadzenie obligatoryjnej profilaktyki jodowej opartej głównie na jodowaniu soli stosowanej w gospodarstwach domowych (1997) istotnie poprawiło spożycie jodu w Polsce z wymiernym wpływem na poprawę stanu zdrowia społeczeństwa. Ciągłe i szybkie zmiany warunków środowiskowych i zachowań żywieniowych wymuszają pilną potrzebę wdrożenia długoterminowego programu monitorowania spożycia jodu i dostosowania narzędzi profilaktyki jodowej do zaistniałych potrzeb”.

Projekt „EUthyroid” (pełna nazwa: „Towards the elimination of iodine deficiency and preventable thyroid-related diseases in Europe”) ma na celu zapobieganie niedoborowi jodu jako jednego z aspektów zdrowia publicznego. Uczestniczy w nim 31 krajów (w tym część spoza Unii Europejskiej). Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum jest członkiem konsorcjum projektu, a prof. Hubalewska-Dydejczyk należy do jego komitetu sterującego.

Kraje uczestniczące w projekcie dążą do wprowadzenia jednolitego systemu monitorowania spożycia jodu we wszystkich krajach (przede wszystkim w tzw. grupach wrażliwych: dzieciach i kobietach ciężarnych lub karmiących). Niedobór jodu został uznany przez WHO za jeden z czynników mających bezpośredni wpływ na stan zdrowotności populacji, jest też najczęstszą przyczyną uszkodzenia mózgu, której można zapobiegać. Oficjalne zakończenie projektu będzie miało miejsce w maju 2018 roku.

Pliki do pobrania
pdf
Krakowska Deklaracja o Jodzie
Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron