Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne nagrodziło prof. Roberta Kłosowicza

Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne nagrodziło prof. Roberta Kłosowicza

Dr hab. Robert Kłosowicz, prof. UJ z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego (PTA) za najlepszą publikację o tematyce afrykanistycznej w 2017 roku w kategorii publikacja naukowa autora po uzyskaniu habilitacji za książkę "Konteksty dysfunkcyjności państw Afryki Subsaharyjskiej". Monografia ukazała się nakładem Wydawnictwa UJ.


PTA nagrodziło dr. hab. Roberta Kłosowicza, prof. UJ "za podbudowaną metodologicznie i wspartą badaniami terenowymi analizę pojęcia dysfunkcyjności na przykładach państw Afryki Subsaharyjskiej, która pozwala na lepsze rozumienie podstaw kryzysów państwowości w tym rejonie świata i przyczynia się do rozwoju studiów nad współczesnymi stosunkami międzynarodowymi".

Celem monografii "Konteksty dysfunkcyjności państw Afryki Subsaharyjskiej" jest próba ukazania problemu skrajnego ubóstwa, cywilizacyjnego niedorozwoju, łamania praw człowieka, konfliktów zbrojnych, uchodźstwa, analfabetyzmu czy epidemii w rozmaitych kontekstach oraz z uwzględnieniem współczesnej kondycji państw regionu. Intencją autora nie jest i nigdy nie była chęć dołączenia do grona afropesymistów, postrzegających Afrykę Subsaharyjską jako region "upadły". U genezy przeprowadzonych badań i powstania publikacji leżała chęć lepszego zrozumienia zjawiska dysfunkcyjności państw oraz przyczyn, które sprawiły, że najbardziej dotknięty tym problemem jest właśnie ten obszar Czarnego Lądu. Nagrodzona książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr hab. Robert Kłosowicz, prof. UJ jest historykiem i badaczem stosunków międzynarodowych w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Polityki Zagranicznej UJ, którą kieruje. Specjalizuje się w badaniach nad relacjami między dyplomacją a siłami zbrojnymi, zagadnieniami bezpieczeństwa międzynarodowego i konfliktami zbrojnymi. W sferze jego zainteresowań znajduje się także historia USA, epoka napoleońska i stosunki międzynarodowe w Afryce Subsaharyjskiej. Autor 5 monografii, wyboru tekstów źródłowych i kilkudziesięciu artykułów naukowych. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Fundacji Lanckorońskich z Brzezia. Kierownik zespołu naukowego projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Polecamy również
Amerykański patent dla wynalazku naukowców z WBBiB UJ
Dr Aleksander Grabiec z grantem programu FIRST TEAM
FNP sfinansuje innowacyjne badania na dwóch wydziałach UJ
Ponad milion zł wsparcia otrzymają "Najlepsi z najlepszych" z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj