Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

KRASP interweniuje w sprawie wydarzeń na szczecińskiej uczelni

KRASP interweniuje w sprawie wydarzeń na szczecińskiej uczelni

W ubiegły piątek na Uniwersytecie Szczecińskim, bez zgody rektora, interweniowała policja. W związku z tymi wydarzeniami przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Jan Szmidt skierował list do premiera RP Mateusza Morawieckiego, w którym zwrócił uwagę, że polskie prawo zapewnia uczelniom autonomię we wszystkich obszarach ich działania oraz wolność prowadzenia badań naukowych.

"Działania funkcjonariuszy w sposób bezsporny naruszają art. 227 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, który określa, w jakich sytuacjach służby państwowe mogą z własnej inicjatywy interweniować na terenie uczelni. Są to sytuacje bezpośredniego zagrożenia życia ludzkiego lub klęski żywiołowej. Żadna z tych okoliczności nie miała miejsca na Uniwersytecie Szczecińskim. W pozostałych przypadkach - zgodnie z ustawą - przebywanie służb na terenie uczelni wymaga zgody rektora" - czytamy w liście prof. Jana Szmidta.

W dalszej części pisma przewodniczący KRASP napisał, że "jako członkowie szeroko rozumianej społeczności akademickiej przypominamy, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej oraz wspomniana ustawa - Prawo o szkolnictwie wyższym zapewniają uczelniom autonomię we wszystkich obszarach ich działania oraz wolność prowadzenia badań naukowych".

"W najnowszej historii naszego kraju jest to zdarzenie bezprecedensowe, którym jesteśmy zbulwersowani. Stanowczo apelujemy do Pana Premiera o jak najszybsze wyjaśnienie i podanie do publicznej wiadomości okoliczności tego incydentu, wskazanie, jak mogło dojść do podjęcia takich decyzji i jakimi intencjami się kierowano" - zakończył prof. Jan Szmidt.

Pełną treść pisma skierowanego do Mateusza Morawieckiego publikujemy poniżej.

Pliki do pobrania
pdf
Pismo przewodniczącego KRASP w sprawie wydarzeń na Uniwersytecie Szczecińskim
Polecamy również
Przeszłość i przyszłość Europy spotkały się w Auditorium Maximum
Badaczki z Wydziału Chemii UJ publikują w "Nature Sustainability"
Konsultacje projektu nowego Statutu Uniwersytetu Jagiellońskiego
Obchody chińskiego Nowego Roku na Uniwersytecie Jagiellońskim

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj