Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Festiwal Nauki i Sztuki - dobra zabawa z nauką w tle

Festiwal Nauki i Sztuki - dobra zabawa z nauką w tle

Festiwal Nauki i Sztuki to wydarzenie kierowane nie do osób, dla których nauka jest ich naturalnym środowiskiem i codziennością, ale przede wszystkim do młodych ludzi, którzy chcą lepiej poznać i zrozumieć świat, także tych najmłodszych. Na płycie Rynku Głównego stoi około 40 namiotów wystawienniczych krakowskich uczelni akademickich i instytutów badawczych, w tym również stoiska Uniwersytetu Jagiellońskiego. Impreza rozpoczęła się 17 maja br. i potrwa 2 dni.

Patronem XVIII edycji Festiwalu jest wybitny polski psychiatra Antoni Kępiński, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Hasło przewodnie imprezy to „Moc rozumu”, a jej głównym organizatorem jest Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W centralnym miejscu Miasteczka Festiwalowego usytuowana jest scena główna, na której odbywają się konkursy, prezentacje, pokazy, występy artystyczne. Na niej rektorzy uczelni Krakowa, w tym rektor UJ prof. Wojciech Nowak, otworzyli XVIII Festiwal Nauki. Nowością tegorocznej odsłony Festiwalu jest wprowadzenie do programu wydarzeń Turnieju Szachowego. O Puchar XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki walczą drużyny, reprezentujące uczelnie akademickie Krakowa i instytuty PAN, zaangażowane w organizację imprezy.

W namiotach rozstawionych na Rynku Głównym oraz na dziedzińcu Collegium Medicum UJ przy ul. św. Anny 12 od czwartku do soboty swoją pasją odkrywania świata będą się dzielić naukowcy i studenci UJ i UJ CM. Pokazy „Czy rośliny mają rozum?”, „Słodka natura”, „Co to są i po co są linie papilarne?”, panele warsztatowe „Moc rozumu” „Podstawy kryptografii”, prezentacje „Inspiracje prosto z natury”, „Czy bakterie są sprytne?”, „Magiczna fizyka”, „Niezwykły świat owadów społecznych”, „Jak udzielać pierwszej pomocy”, wykłady „Dzień z życia chirurga”, „Tajniki zabiegu operacyjnego”, „Jak zachować się w przypadku wypadku komunikacyjnego”, obserwacja Słońca za pomocą teleskopów słonecznych, warsztaty zaplatania chińskich węzełków, warsztaty kaligrafii, makijaż orientalny, nauka zapinania hidżabu, literacka zabawa „Podwieczorek u Szalonego Kapelusznika”, symulacja giełdy papierów wartościowych, prezentacje strojów i ekwipunku z różnych okresów historycznych, zdjęcia z wykopalisk czy konkurs „Kto to powiedział?” – to rzecz jasna tylko przykłady z całej palety pokazów, prezentacji, warsztatów, zabaw, quizów czy eksperymentów, które wymieniać można było jeszcze długo. 

Pełna informacja na temat bogatego programu Festiwalu Nauki i Sztuki znajduje się na stronie internetowej www.fnis.pl , a program przygotowany przez UJ i UJ CM tutaj.

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
"Poradnik psychologiczny «Polityki»" wydany we współpracy i pod patronatem Instytutu Psychologii UJ
Dawna książka, zbiory specjalne i archiwalia - studia podyplomowe w UJ
Dr Aleksander Grabiec z grantem programu FIRST TEAM
Ponad milion zł wsparcia otrzymają "Najlepsi z najlepszych" z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj