Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Program studiów magisterskich w języku angielskim Comparative Heritage Studies (COHES) skierowany jest do cudzoziemców oraz obywateli polskich zainteresowanych poznawaniem dziedzictwa kulturowego Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem narzędzi humanistyki cyfrowej, badań z zakresu kultury wizualnej, komparatystyki i nowoczesnego przekładoznawstwa.

Oferujemy możliwość pracy w międzynarodowym i wielokulturowym środowisku, udział w ważnych wydarzeniach krakowskiego życia intelektualnego i artystycznego, współpracę z instytucjami kultury (staże) oraz kontakt z polską i zagraniczną kadrą naukową. W roku akademickim 2018/2019 i 2019/2020 pełny cykl kształcenia drugiego stopnia w całości finansowany będzie ze środków unijnych w ramach programu POWER prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (przewidziano 8 miejsc dla obywateli polskich i 8 miejsc dla cudzoziemców).

Kierunek: kulturoznawstwo
Specjalność: Comparative Heritage Studies (COHES)
Poziom studiów: drugiego stopnia
Forma studiów: stacjonarne
Wydział Polonistyki UJ
Język wykładowy: angielski

O programie studiów

Dwuletnie stacjonarne studia magisterskie z zakresu Comparative Heritage Studies (COHES) dają szeroki zakres wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego obecnego w literaturze, sztuce, teatrze, architekturze, przestrzeni miejskiej i miejscach pamięci, zwłaszcza tych, które znajdują się na terenie Krakowa, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Program COHES koncentruje się na wieloetnicznym, wielonarodowym, wielojęzycznym charakterze dziedzictwa, proponując rozpatrywanie go w trzech aspektach: cyfrowym (Digital Heritage), wizualnym (Visual Heritage) oraz porównawczo-przekładowym (Comparative and Translated Heritage).

Zakres kształcenia w programie COHES obejmuje, po pierwsze, kursy podstawowe, pozwalające studiować historię i kulturę Polski ze szczególnym uwzględnieniem problematyki związanej z przemianami języka, literatury, teatru oraz kultury materialnej. Zasadniczym przedmiotem kształcenia w ich ramach staną się zagadnienia dziedzictwa kulturowego w jego wielu wymiarach, jak również nowoczesna metodologia jego poznawania i badania. Studenci będą analizować szeroki obszar zjawisk składających się na dziedzictwo kulturowe Polski oraz – szerzej – Europy Środkowej i Wschodniej. Ponadto w ofercie znajdzie się cały wachlarz zajęć do wyboru związanych z konkretnymi specjalizacjami i zorientowanych praktycznie, co pozwoli poznać, a następnie kształtować rozwój całego sektora usług związanych z dziedzictwem, komunikacją międzykulturową i transferem wartości kulturowych w przestrzeni cyfrowej, kulturze wizualnej dawnych i nowych mediów oraz sferze performatyki społecznej.

Profil absolwenta

Wiedza absolwenta programu COHES pozwoli na pogłębione rozumienie dynamiki kształtowania się dziedzictwa we współczesnym świecie, zarówno jego symbolicznego, jak i materialnego wymiaru. Absolwent przygotowany będzie do identyfikacji i analizy wszelkich społecznych, kulturowych czy politycznych praktyk mających wpływ na poznawanie i ochronę dziedzictwa kulturowego, zarządzanie nim i edukowaniem na jego temat. Otrzyma on kwalifikacje do pracy w międzynarodowych instytucjach kultury, zwłaszcza muzeach i placówkach archiwalno-badawczych, dyplomatycznych lub naukowych, wydawnictwach czy bibliotekach. Studia kształcić będą młodych badaczy, którzy w sposób krytyczny i porównawczy korzystają z interdyscyplinarnych narzędzi, by pracować w wielojęzycznym i wielokulturowym środowisku.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum