Uniwersytet Jagielloński w europejskiej sieci UNA EUROPA

29 i 30 czerwca w Katolickim Uniwersytecie Lowańskim (Katholieke Universiteit Leuven) w Belgii odbyło się spotkanie przedstawicieli niedawno powołanej do życia europejskiej sieci UNA EUROPA, zrzeszającej sześć uniwersytetów: KU Leuven, Panthéon-Sorbonne, Università di Bologna, Freie Universität Berlin, Complutense University of Madrid oraz Uniwersytet Jagielloński.

UJ reprezentowany był przez prof. Stanisława Kistryna, prorektora UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, oficjalnego reprezentanta UJ w UNA EUROPA; prof. Bartosza Brożka, prodziekana Wydziału Prawa i Administracji, przedstawiciela UJ w zarządzie sieci; Dorotę Maciejowską, kierownika Działu Współpracy Międzynarodowej, koordynatora sieci i przedstawiciela grupy eksperckiej "Sustainability"; dr Nataszę Styczyńską, pełnomocnika Dziekana Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych ds. współpracy międzynarodowej, przedstawiciela UJ w grupie eksperckiej sieci "European Studies"; dr Natalię Bahlawan, pracownika Muzeum Collegium Maius UJ, przedstawiciela UJ w sieci w grupie eksperckiej "Cultural Heritage".

W spotkaniu wzięli udział ponadto rektorzy i prorektorzy uczelni członkowskich, a także towarzyszący im kierownicy działów współpracy międzynarodowej pełniący rolę koordynatorów sieci, jak i dziekani lub eksperci ds. zrównoważonego rozwoju uczelni, studiów europejskich oraz dziedzictwa kulturowego.

Dwudniowe spotkanie miało na celu wypracowanie działań strategicznych sieci na najbliższe lata, ustalenie struktury sieci oraz zadań zarządu i jej grup roboczych. Podczas spotkania sieć przyjęła oficjalną nazwę UNA EUROPA.

- Nowa sieć to nie tylko program wymiany czy plan większej mobilności: tworzymy trwałe fundamenty dla europejskiego uniwersytetu przyszłości. Razem, wspierani wiedzą i doświadczeniem zamierzamy przeobrazić aktualny obraz europejskich uniwersytetów - mówił, inaugurując obrady sieci, rektor KU Leuven Luc Sels.

Spotkanie członków sieci było bardzo intensywne, sesje eksperckie oraz posiedzenia zarządu odbywały się równolegle przez dwa dni i doprowadziły do wypracowania krótko- i długoterminowego planu aktywności sieci przygotowującej się aktualnie do aplikowania o środki UE w ramach projektu European University.

tekst: Dorota Maciejowska

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO