Ponad 60 foteli dla rodziców pacjentów szpitala w Prokocimiu

62 mobilne leżanki będą służyły rodzicom dzieci hospitalizowanych na Oddziale Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Fotele przekazano dzięki zbiórce zorganizowanej przez komitet społeczny zawiązany przez rodziców oraz wsparciu Stowarzyszenia Sursum Corda. Trwają starania o zakup kolejnych 200 z funduszy Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

- Przebywałam na oddziale onkologicznym w Prokocimiu z dłuższymi lub krótszymi przerwami ponad rok, więc doskonale rozumiem problemy, z jakimi borykają się rodzice leczonych tam dzieci. Wtedy właśnie pojawiła się myśl, że może uda się zmienić szpitalną rzeczywistość na lepszą, że uda się poprawić warunki pobytu dla rodziców - mówi Joanna Błaszczyk, inicjatorka i organizatorka zbiórki, przedstawicielka komitetu społecznego akcji "Paczka na gwiazdkę".

Komitet zawiązany przez rodziców wspiera pacjentów oddziału onkologicznego od 2014 roku. Akcja, która pierwotnie miała na celu obdarowanie paczkami świątecznymi kilkudziesięciu pacjentów, w ciągu kilku lat rozrosła się tak bardzo, że w 2017 r. Joanna Błaszczyk podjęła wyzwanie zorganizowania zbiórki pieniędzy na zakup foteli dla rodziców. Dzięki szeroko zakrojonej zbiórce online, a także sprzedaży kubków i koszulek z logo akcji oraz wysiłkowi wielu osób, udało się zebrać prawie 90 tys. złotych. Zakup mobilnych leżanek wsparło również Stowarzyszenie Sursum Corda z Nowego Sącza.

Na Oddział Onkologii i Hematologii trafią 62 fotele o wartości prawie 130 tysięcy złotych. Meble przed zakupem były testowane przez rodziców. Musiały spełnić wiele wymagań praktycznych oraz wpływających na komfort wypoczynku.

- Na tym oddziale rodzice są szczególnie potrzebni, aby wspierać dziecko w trudnym doświadczeniu, jakim jest choroba onkologiczna. Inicjatywa rodziców, którzy czują się współodpowiedzialni za funkcjonowanie szpitala, jest naprawdę godna podziwu - przyznaje prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego Krakowie.

W krakowskim szpitalu rodzice lub opiekunowie prawni mogą bezpłatnie i całodobowo towarzyszyć hospitalizowanemu dziecku. W nowo wyremontowanych budynkach mają do dyspozycji pokoje socjalne, łazienki, aneksy kuchenne i pokoje wypoczynkowe. Fundacja "O Zdrowie Dziecka" zakupiła w ostatnich latach 130 foteli rozkładanych do pozycji półleżącej oraz ponad 200 foteli nierozkładanych.

- Złożyliśmy również wniosek do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego o sfinansowanie zakupu kolejnych 200 mobilnych leżanek. Jeśli uda się uzyskać te fundusze, przekażemy fotele na oddziały pediatryczne, które znajdą się w remontowanych obecnie pawilonach szpitala - zapowiada Bartłomiej Pawlak z Fundacji "O Zdrowie Dziecka".

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM