Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Społeczność akademicka UJ pożegnała profesor Marię Dzielską

Społeczność akademicka UJ pożegnała profesor Marię Dzielską

W poniedziałek na krakowskim Salwatorze odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłej przed tygodniem Marii Dzielskiej, emerytowanej profesor Wydziału Historycznego UJ. - Uniwersytet Jagielloński żegna dziś wybitną osobę, która z naszą Alma Mater związała całe swoje zawodowe i naukowe życie oraz drogę naukowego rozwoju, zostając profesorem w 1996 roku - mówił prof. Wojciech Nowak, rektor UJ.


Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą w klasztorze sióstr norbertanek, a pogrzeb odbył się na cmentarzu Salwatorskim. Uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciele władz państwowych, miasta i regionu oraz świata nauki. Podczas nabożeństwa prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie prof. Marię Dzielską Orderem Orła Białego, najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, "w uznaniu znamienitych zasług w popularyzowaniu dziedzictwa kulturowego i wiedzy historycznej, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej oraz za działalność publiczną". Zmarłą wspomniał też prof. Wojciech Nowak.

- Profesor Maria Dzielska była znawczynią dziejów i kultury Grecji i Rzymu w okresie późnego antyku oraz wczesnego Bizancjum. Cechowała ją jakże rzadka umiejętność nawiązywania specyficznego klimatu bliskości i zrozumienia ze studentami. Nie dziwi więc, że po ostatnim przed przejściem na emeryturę wykładzie oprócz kwiatów otrzymała brawa na stojąco. Była aktywna w życiu społecznym Polski i miasta Krakowa. Wybitna humanistka, naukowiec, nauczyciel, ale przede wszystkim dobry, ciepły człowiek pełen empatii i zrozumienia dla innych - mówił rektor UJ.

Profesor Maria Dzielska zmarła 30 lipca w wieku 75 lat. Wykładała na Wydziale Historycznym UJ, na którym jej specjalnością stały się zajęcia z historii Rzymu okresu późnego antyku, a także wczesnego Bizancjum. Autorka ponad 100 publikacji, w tym monografii Hypatia z Aleksandrii, która została uznana w USA najlepszą książką historyczną 1995 roku, a następnie doczekała się kilkunastu wydań w 8 językach. Równie wielki rozgłos przyniosła jej monografia Appoloniusza z Tiany oraz przekład na język polski pism teologicznych Pseudo-Dionizego Areopagity, za który otrzymała nagrodę miesięcznika "Literatura na świecie".

Członek wielu krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń naukowych, w tym m.in. Dumbarton Oaks Byzantine Alumni Association, International Society for Neoplatonic Studies, Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, Komisji Bizantynologicznej PTH, Komisji Filologii Klasycznej PAU (wiceprzewodnicząca), Komisji Badań nad Antykiem Chrześcijańskim KUL, Stowarzyszenia Historyków Starożytności (członek honorowy).

Czynnie zaangażowana w życie naukowe i społeczne w Polsce, pełniąc m.in. funkcję członka Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, zastępcy przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, wiceprzewodniczącej Rady Naukowej Związku Podhalan i członka Rady Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wychowawca wielu pokoleń historyków, archeologów i filologów klasycznych, popularyzatorka kultury antycznej oraz tradycji patriotycznych.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Widok zawartości stron Widok zawartości stron