Prof. Jerzy Szwed przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej

Prof. Jerzy Szwed z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ został nowym przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej - organu doradczego w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który współtworzy i opiniuje dokumenty dotyczące rozwoju nauki oraz polityki naukowej i innowacyjnej, priorytetów inwestycyjnych i finansowych. Funkcję tę będzie pełnić przez 6 miesięcy.

Profesor Jerzy Szwed jest specjalistą w dziedzinie fizyki teoretycznej. Ukończył Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego (1973). W 1976 roku uzyskał stopień doktora, a w 1982 - doktora habilitowanego. W 1992 roku otrzymał nominację profesorską. W latach 2002-2003 był dziekanem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UJ, a od roku 2005 pełnił funkcję dziekana Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Wcześniej piastował stanowisko dyrektora Instytutu Informatyki UJ.

Jako profesor wizytujący wykładał w kilku zagranicznych uniwersytetach. Przebywał ponad 5 lat na długoterminowych stażach naukowych we Francji, Niemczech i USA. Jest autorem 60 prac naukowych, w tym 39 artykułów w recenzowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Promotor dwóch prac doktorskich oraz kilkudziesięciu magisterskich.

W 12-osobowym składzie KPN zasiadają: dr hab. Stanisław Czekalski, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), dr hab. Natalia Garner (Uniwersytet Warszawski), prof. Janusz Gołaś (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), prof. Wiesława Grajkowska (Centrum Zdrowia Dziecka), prof. Andrzej Jajszczyk (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), prof. Barbara Klajnert-Maculewicz (Uniwersytet Łódzki), dr hab. inż. Krzysztof Leja (Politechnika Gdańska), prof. Jacek Łęski (Politechnika Śląska), prof. Jerzy Marcinkowski (Uniwersytet Wrocławski), dr hab. Marcin Nowotny (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie), prof. Jerzy Szwed (Uniwersytet Jagielloński), prof. Tomasz Żylicz (Uniwersytet Warszawski).

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM