Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W krakowskim synchrotronie powstaje czwarta linia badawcza

W krakowskim synchrotronie powstaje czwarta linia badawcza

Instalacja komory sekcji prostej pod undulator rozpoczęła budowę linii badawczej Phelix w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris w Krakowie. Będzie to 4. linia w uniwersyteckim synchrotronie. Jej elementy wyprodukowała i montuje niemiecka firma FMB Feinwerk- und Meßtechnik GmbH. Inwestycję kwotą blisko 10 mln zł wsparło Ministerstwo Nauki Szkolnictwa Wyższego.


Undulator, który będzie źródłem światła dla linii, zostanie dostarczony do Krakowa i zainstalowany w pierścieniu akumulacyjnym w październiku br. Jesienią wybudowana zostanie również ołowiana klatka w hali eksperymentalnej, w której w przyszłości umieszczone zostaną pierwsze elementy optyczne linii. Będzie ona chronić pracowników Solaris i naukowców przeprowadzających badania przed skutkami szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego. Kolejne planowane inwestycje to instalacja części linii znajdującej się w pierścieniu akumulacyjnym za źródłem (styczeń 2019), linii eksperymentalnej z optyką rentgenowską (luty-marzec 2019) oraz stacji końcowej (maj-czerwiec 2019).

Linia Phelix będzie wykorzystywała miękkie promieniowanie rentgenowskie. Jej stacja badawcza umożliwi szeroki zakres badań spektroskopowych i absorpcyjnych, charakteryzujących się różną czułością powierzchniową. Oprócz zbierania standardowych wysokorozdzielczych widm, pozwoli np. na mapowanie struktury pasmowej w trzech wymiarach oraz na detekcję spinu elektronów w trzech wymiarach. Użytkownicy będą zatem mogli prowadzić badania nowych materiałów, cienkich warstw i wielowarstw, katalizatorów i biomateriałów, powierzchni materiałów litych, stanów powierzchniowych spolaryzowanych spinowo oraz zachodzących na powierzchni reakcji chemicznych.

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris zostało wybudowane w latach 2010-2015 przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Znajduje się w nim synchrotron - źródło wyjątkowego światła, czyli promieniowania elektromagnetycznego (synchrotronowego). Promieniowanie to będzie wykorzystywane do badań w wielu dziedzinach nauki: od fizyki, chemii i medycyny po archeologię i historię sztuki. Synchrotron to pierwsza i jedyna tego typu infrastruktura badawcza w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron