"Poradnik psychologiczny «Polityki»" wydany we współpracy i pod patronatem Instytutu Psychologii UJ

Właśnie ukazał się specjalny numer kwartalnika “Ja, My, Oni. Poradnika psychologicznego «Polityki»” poświęcony psychologii w dobie neuronauki. Wydanie powstało we współpracy i pod patronatem Instytutu Psychologii UJ. Numer zawiera kilkanaście artykułów oraz wywiadów z naukowcami i naukowczyniami związanymi z instytutem.

- Jedną z misji uniwersytetu jest wykraczanie poza mury uczelni i dzielenie się wiedzą w sposób, który ułatwia zrozumienie nowoczesnej nauki, jej metod i osiągnięć. Cieszymy się, że dzięki współpracy z “Ja, My, Oni” Instytut Psychologii UJ zyskał dostęp do szerokiego grona czytelników - mówi dr hab. Przemysław Bąbel, zastępca dyrektora IPs UJ.

- Obserwując neurony i synapsy, ich błyskawiczne interakcje, niesamowite sieci, tworzące się ad hoc do jakiegoś zadania, uczeni zadają sobie zupełnie poważne pytanie: czy takie czasowniki, jak myśleć lub pamiętać, mają pokrycie w rzeczywistości? A może te skomplikowane procesy wymagają zupełnie nowej terminologii? - pisze we edytorialu Ewa Wilk. Wśród poruszonych tematów odnajdziemy te związane z bólem, świadomością, plastycznością mózgu czy nowoczesnymi technologiami neuroobrazowania, takimi jak MRI. Z artykułów dowiemy się także, w jaki sposób psychologia może pomóc w procesie sądowym, czym tłumaczy religijność, wreszcie z jakimi wielkimi pytaniami konfrontuje nas neuronauka.

- To projekt, nad którym pracowaliśmy od maja. Spotkaliśmy się przy okazji konferencji "Neuronus". Wtedy pojawił się pomysł, aby przygotować specjalne wydanie kwartalnika “Ja, my, oni” przybliżające nowoczesną, eksperymentalną psychologię. Ze strony "Polityki" pracami kierowała red. Ewa Wilk, a od strony instytutu Biuro Prasowe IPs UJ - mówi reprezentujący wspomniane biuro dr Samuel Nowak.

Czasopismo dostępne jest w wersji drukowanej i online od 8 sierpnia.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum