Studenci UJ zapłacą dużo mniej za krakowski rower miejski

Od 1 września wszyscy studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego będą mogli korzystać z miejskich jednośladów na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach. Zamiast standardowej stawki za minutę jazdy zapłacą zaledwie 6 groszy. To efekt porozumienia pomiędzy władzami UJ a operatorem krakowskich rowerów Wavelo. Program ma charakter pilotażowy i zacznie obowiązywać od najbliższej soboty.

Do Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, które współpracę z Wavelo rozpoczęło przed miesiącem, 1 września dołączy Uniwersytet Jagielloński. W ramach zawartej umowy studenci będą mogli korzystać z obniżonej stawki w taryfie PAYG - Student. Opłata w niej jest naliczana za efektywny czas jazdy. Dzięki temu użytkownicy zamiast 16 groszy za każdą minutę zapłacą zaledwie 6. Różnica będzie współfinansowana przez uczelnię.

- Współpraca Uniwersytetu Jagiellońskiego z Wavelo to rezultat negocjacji, jakie prowadziliśmy z władzami rektorskimi i przedstawicielami spółki. Przyznam, że kiedy w czerwcu przystępowaliśmy do rozmów, nie spodziewałem się, że już we wrześniu będziemy mogli zaoferować naszym koleżankom i kolegom możliwość korzystania z roweru miejskiego na tak preferencyjnych warunkach. Cieszy nas fakt, że władze uczelni przychyliły się do naszych postulatów i postanowiły wesprzeć tę nowatorską inicjatywę - wyjaśnia Jakub Bakonyi, przewodniczący Samorządu Studentów UJ i podkreśla, że zadaniem uniwersytetu powinno być nie tylko przekazywanie określonego zasobu wiedzy i umiejętności, ale także kształtowanie postaw społecznych, w tym promowanie aktywnego stylu życia.

- Myślę, że ułatwianie dostępu do roweru miejskiego jako alternatywnego i proekologicznego środka transportu idealnie wpisuje się w tę misję. Mam nadzieję, że pilotaż zakończy się sukcesem, a naszą ofertę docenią nie tylko studenci, ale również kandydaci na studia - dodaje.

Umowa Uniwersytetu Jagiellońskiego z Wavelo została nawiązana na okres próbny. Potrwa do końca roku lub do wyczerpania ustalonego limitu pierwszych 10 tysięcy zarejestrowanych użytkowników. Warunkiem skorzystania z oferty jest posiadanie aktywnej domeny w adresie mailowym UJ.

- Z dumą informujemy o rozpoczęciu pilotażowej współpracy z najlepszą polską uczelnią, która stała się tym samym prekursorem rozwoju rowerowej inicjatywy w Krakowie wśród swoich studentów. Wavelo i Uniwersytet Jagielloński połączą siły już we wrześniu z myślą o żakach, którzy jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego będą mogli załatwiać sprawy organizacyjne - mówi Marcin Jeż, dyrektor ds. rozwoju w firmie BikeU, właściciela rowerów Wavelo.

Wavelo to najnowocześniejszy system rowerów miejskich w Europie. Jednoślady posiadają innowacyjne rozwiązania, takie jak wał Kardana, lokalizowanie GPS, panel solarny i dynamo zasilające komputer umieszczony na bagażniku. Krakowskie rowery miejskie utrzymywane są w ruchu przez BikeU, operatora innych innowacyjnych bezobsługowych wypożyczalni miejskich w Polsce, który od 2 lat jest częścią obecnej w ponad 100 krajach na całym świecie francuskiej Grupy Egis.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum