Studenci i doktoranci UJ CM zadecydują o uczelnianym budżecie

W tym roku studenci i doktoranci UJ CM w ramach pierwszego budżetu partycypacyjnego zadecydują, na jakie uczelniane inwestycje zostanie wydane 100 tys. zł. Zespoły projektowe będą mogły zgłaszać swoje propozycje do 31 października 2018 r. Uczelnia dołącza tym samym do wciąż jeszcze nielicznego w Polsce grona szkół wyższych, w których cała społeczność akademicka może decydować o budżecie.

- Zależy nam na jak największym zaangażowaniu studentów i doktorantów w życie uczelni, stąd pomysł na Budżet Partycypacyjny UJ CM. Prowadzimy w tej chwili duże inwestycje jak budowa nowego Szpitala Uniwersyteckiego, Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej czy nowoczesnej biblioteki, które z pewnością przełożą się na podniesienie jakości kształcenia. Ale wiemy, że funkcjonowanie uczelni można poprawić, realizując projekty, które nie wymagają ogromnych nakładów finansowych. Budżet partycypacyjny to również dobry sposób na poznanie oczekiwań i potrzeb studentów i doktorantów - mówi prof. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. CM.

Zgodnie z założeniami programu zespoły projektowe będą miały za zadanie nie tylko przedstawić swój pomysł, ale również określić etapy jego realizacji, opracować kosztorys, a także wypromować go, a potem zrealizować. O tym, które projekty trafią do realizacji, również zadecydują studenci i doktoranci w powszechnym głosowaniu.

Projekty przedstawione w ramach Budżetu Partycypacyjnego UJ CM mogą dotyczyć różnych aspektów życia: ulepszenia infrastruktury, poprawy warunków socjalnych, rozwoju intelektualnego czy kulturalnego, zdrowia lub integracji. Ważne, aby służyły całej społeczności akademickiej.

Zgodnie z przyjętym regulaminem maksymalna kwota pojedynczego projektu nie może przekroczyć 50 tys. zł. W zespole może być od 3 do 5 osób. Premiowane będą projekty realizowane przez zespoły, w skład których wejdą przedstawiciele 3 wydziałów UJ CM. Głosowanie, w którym będą mogli wziąć udział wyłącznie studenci i doktoranci UJ CM, potrwa od 10 grudnia 2018 r. do 9 stycznia 2019 r. Więcej informacji na stronie budzet.cm-uj.krakow.pl i Facebooku.

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński