Solaris: pierwsza linia diagnostyczna już uruchomiona

W pierścieniu akumulacyjnym synchrotronu SOLARIS została zainstalowana i uruchomiona pierwsza linia diagnostyczna.

Linia typu pinhole obrazuje wiązkę elektronową poprzez analizę emitowanego promieniowania rentgenowskiego. Operatorzy mogą w czasie rzeczywistym monitorować takie parametry wiązki jak położenie jej źródła, profile poprzeczne wiązki, emitancja i przechył. Wiedza o tych parametrach pozwala korygować niestabilności wiązki, a stabilna wiązka polepsza jakość wyników badań, jakie są realizowane na liniach badawczych.

Druga linia diagnostyczna zostanie uruchomiona w SOLARIS na początku 2019 r.

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris zostało wybudowane w latach 2010-2015 przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Znajduje się w nim synchrotron - źródło wyjątkowego światła, czyli promieniowania elektromagnetycznego (synchrotronowego). Promieniowanie to będzie wykorzystywane do badań w wielu dziedzinach nauki: od fizyki, chemii i medycyny po archeologię i historię sztuki. Synchrotron to pierwsza i jedyna tego typu infrastruktura badawcza w Europie Środkowo-Wschodniej.
Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny