Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Palmy na wolności

Palmy na wolności

Od połowy sierpnia w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego trwają skomplikowane prace przy remoncie kompleksu szklarni Victoria. Skomplikowane, bo na środku placu budowy rosną trzy potężne i cenne daktylowce kanaryjskie.

Palmy w starej szklarni dusiły się. – Dach szklarni po prostu je przygniatał. Stożek wzrostu palmy był już tak blisko stropu, że baliśmy się iż zostanie uszkodzony. Wtedy roślina zaczęłaby obumierać – wyjaśnia profesor Józef Mitka, kierownik Ogrodu Botanicznego.

Najwyższa z nich, ponad 150-letnia palma rośnie w gruncie i nie można było jej przenieść. Dwóch pozostałych, rosnących w olbrzymich donicach, również nie ruszano. – Muszą pozostać na swoim miejscu – tłumaczy kierownik Ogrodu Botanicznego. Teraz trwają prace przygotowujące palmy do przetrwania zimy na świeżym powietrzu, bo stara szklarnia została już rozebrana. Otoczy się je specjalną konstrukcją i najzimniejsze miesiące spędzą w podgrzewanym namiocie.

Kształt nowego obiektu będzie nawiązywał do najstarszej, drewnianej szklarni z XVIII w., z początków krakowskiego Ogrodu. Harmonogram prac jest starannie zaprojektowany. Przez zimę powstaną fundamenty, a na wiosnę postawiona zostanie konstrukcja nowej szklarni. Obiekt będzie również przystosowany do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych. Otwarcie nastąpi już jesienią przyszłego roku. Koszt remontu kompleksu szklarni Victoria to 9 milionów złotych. Pieniądze przekazały na ten cel Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i UJ. – Metamorfoza kosztowna, ale konieczna. Wszystkie prace projektowe zostały przeprowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków – mówi profesor Mitka. I dodaje: – Robimy wszystko, aby Ogród piękniał. Właśnie kończymy prace przy poprzednim projekcie „Holenderka”. Obejmował on remonty: storczykarni, dróżek, stawków, fontanny i ogrodzenia Ogrodu. Wykonano nowe tablice informacyjne i wydrukowano materiały edukacyjne. Z tej okazji 22 września zapraszamy krakowian z rodzinami na piknik edukacyjny z wieloma atrakcjami do Ogrodu Botanicznego. Wstęp wolny.

 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020,
Działanie 6.2 Ochrona różnorodności biologicznej

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Konsultacje projektu nowego Statutu Uniwersytetu Jagiellońskiego
Stypendia ministra nauki dla studentów i doktorantów z UJ
Studenci projektują aplikację dla osób chorych na depresję
Sukces Wojciecha Bańczyka z WPiA UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj