Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Doktorat honoris causa dla prof. Piotra Chłosty

Doktorat honoris causa dla prof. Piotra Chłosty

Prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii UJ CM otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie. Uroczyste wręczenia dyplomu odbędzie się w stolicy Węgier 16 listopada 2018 roku.

Prof. Piotr L. Chłosta (FEBU) jest wybitnym specjalistą w dziedzinie urologii. Do głównych obszarów jego zainteresowań naukowych i zawodowych należą: urologia onkologiczna, endourologia i urologia laparoskopowa. Jako pierwszy urolog w Polsce i jeden z pierwszych na świecie wykonał laparoskopowe wycięcie zaotrzewnowych węzłów chłonnych u chorych na przerzutowego raka jądra, jako pierwszy w Polsce wytworzył zastępczy pęcherz jelitowy wyłącznie laparoskopowo oraz – jako pierwszy urolog na świecie – wykonał operację wszczepienia sztucznego zwieracza wokoło cewki sterczowej u mężczyzny metodą laparoskopii. Ma olbrzymie doświadczenie w dziedzinie uroonkologicznej chirurgii laparoskopowej, m.in. w zakresie radykalnej laparoskopowej prostatektomii i radykalnego laparoskopowego wycięcia pęcherza moczowego z rekonstrukcją dróg moczowych.
 
Wprowadził do rodzimej urologii wiele nowatorskich metod operacyjnych i oryginalnych modyfikacji kilku powszechnie stosowanych sposobów leczenia zabiegowego. W przeszłości - jako uczeń prof. Andrzeja Borówki, kierownika Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i profesora nadzwyczajnego w Klinice Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, rozwinął minimalnie inwazyjną metodę biopsji mającą zastosowanie w przypadku znacznie zaawansowanego raka pęcherza moczowego oraz współtworzył i wdrożył metodę przezskórnej cystolitotrypsji (PCCL) w leczeniu chorych na kamicę pęcherza moczowego.
 
Prof. Chłosta jest absolwentem Wydziału Lekarskiego wrocławskiej Akademii Medycznej. Od 2008 roku przewodniczy Sekcji Endourologii Polskiego Towarzystwa Urologicznego, w latach 2002-14 był delegatem PTU do Europejskiej Rady Urologii (European Board of Urology).
 
W latach 2004-2012 pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie urologii dla województwa świętokrzyskiego. Był profesorem wizytującym w Universitätsklinikum für Urologie Carl Gustav Carus Dresden.
 
Jest autorem lub współautorem ponad 250 prac naukowych opublikowanych w recenzowanych medycznych czasopismach naukowych w kraju i zagranicą oraz kilkunastu rozdziałów w książkach. Jest współredaktorem i współautorem pierwszego w Polsce Atlasu Laparoskopii Urologicznej.
 
Członek rad naukowych wielu krajowych i zagranicznych czasopism recenzowanych oraz wielu towarzystw naukowych, m.in. European Association of Urology (EAU), Association of Academic European Urologists (AAEU), Laparoscopy Working Group of European Section Uro-Technology (ESUT), American Urological Association (AUA), a od 2014 roku Royal College of Surgeons (FRCS[Glasg]).
 
Jako delegat PTU do EBU oraz członek Urology Training Programme Committeee of EBU był animatorem i współinicjatorem urzeczywistnienia procesu akredytacji polskich klinik urologicznych przez Europejską Radę Urologii.
 
Laureat wielu nagród przyznanych przez towarzystwa naukowe krajowe i międzynarodowe, redakcje czasopism medycznych o zasięgu międzynarodowym oraz Ministerstwo Zdrowia RP. Członek Honorowy Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz New York Section of American Urological Association. Laureat Distinguished Service Award przyznanej przez Europejską Radę Urologii (EBU) w roku 2014.
 
Prof. Chłosta jest pomysłodawcą Festiwalu KultURO – wydarzenia kulturalnego, którego głównym celem jest propagowanie profilaktyki badań układu moczowego. To wyjątkowe połączenie urologii i profilaktyki zdrowia z muzyka i sztuką.
 
Prywatnie prof. Chłosta – absolwent Szkoły Muzycznej im. G. Bacewicz we Wrocławiu w klasie skrzypiec – jest członkiem zespołu rockowego EndoPower.
 
Fot. Jerzy Sawicz
Polecamy również
Student UJ Najmilszym Studentem Krakowa!
Uniwersytet Jagielloński gości delegację z prowincji Henan
Ambasador Kazachstanu odwiedza Uniwersytet Jagielloński
Prof. Franciszek Ziejka nagrodzony złotym medalem "Gloria Artis"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj