Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr Sebastian Glatt publikuje w "Nature Communications"

Dr Sebastian Glatt publikuje w

Doktor Sebastian Glatt z Małopolskiego Centrum Biotechnologii we współpracy z badaczami z Australii dokonał odkrycia dotyczącego molekularnych podstaw postępującej degeneracji komórek nerwowych, które daje nadzieję na opracowanie w przyszłości sposobów na spowolnienie przebiegu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak m.in. choroba Alzheimera czy Parkinsona. Wyniki badań zostały opisane w "Nature Communications".

Naukowcy z UJ i University of Queensland dokonali swojego odkrycia w oparciu o badania dotyczące ataksji móżdżkowej. Jest to schorzenie wynikające z uszkodzenia móżdżku, czyli części mózgu, która odpowiada za koordynację ruchową. Naukowcy opracowali nowy mysi model do badań nad ataksją móżdżkową, który pozwolił na odnalezienie genetycznych przyczyn tej wyniszczającej choroby. Badaczom udało się odnaleźć związek pomiędzy wystąpieniem ataksji a mutacją punktową jednego z genów kompleksu Elongator. Mutacja ta powoduje deregulację znajdujących się w komórkach białek, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania neuronów, powodując ich stopniową degenerację.

Odkrycie badaczy z Polski i z Australii pogłębia wiedzę o mechanizmach powstawania chorób neurodegeneracyjnych i może stanowić podstawę do opracowania w przyszłości sposobów na spowolnienie procesu obumierania komórek nerwowych występującego w tych chorobach.

Zdjęcia i tekst: OneHD / Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Polecamy również
Student UJ Najmilszym Studentem Krakowa!
Uniwersytet Jagielloński gości delegację z prowincji Henan
Ambasador Kazachstanu odwiedza Uniwersytet Jagielloński
Prof. Franciszek Ziejka nagrodzony złotym medalem "Gloria Artis"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj