VII Ogólnopolski Zjazd Cywilistów na UJ

W 2016 roku Katedra Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego została wybrana organizatorem VII Ogólnopolskiego Zjazdu Cywilistów w 2018 roku, który po raz pierwszy w historii odbędzie się w Krakowie.

Spotkanie otworzył rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Jak zaznaczył, zarówno Uniwersytet Jagielloński, jak i sam Kraków posiadają wielowiekowe związki z nauczaniem prawa, sięgające 1364 roku, kiedy to król Kazimierz Wielki ufundował pierwsze trzy wydziały uczelni – prawa, medycyny oraz filozofii.

Zjazdy Cywilistów to wydarzenia organizowane co kilka lat przez poszczególne ośrodki uniwersyteckie w Polsce. Jest to największa w Polsce konferencja naukowa poświęcona prawu cywilnemu, gromadząca wiodących przedstawicieli tej gałęzi prawa, wybitnych prawników ze wszystkich ośrodków naukowych w Polsce, a także praktyków, zajmujących się ta dziedziną prawa. Wydarzenie to ma bardzo duże znaczenie przede wszystkim dla rozwoju nauki prawa cywilnego, ale też dla nawiązywania kontaktów między poszczególnymi ośrodkami akademickimi, rozwijaniu wspólnych projektów naukowych, wymiany studentów i poznawaniu oraz promowaniu poszczególnych ośrodków akademickich. Celem zjazdów jest, obok prezentacji osiągnięć badawczych, pokazanie znaczącej roli nauki i praktyki prawa prywatnego dla kształtowania stosunków społecznych i ekonomicznych w Polsce.

Tematyka tegorocznego Zjazdu będzie dotyczyła przede wszystkim dwóch zagadnień:

• aksjologia prawa cywilnego – prawa podmiotowe i ich ochrona, w tym także ochrona praw i wolności konstytucyjnie zagwarantowanych, ochrona praw rodzinnych, a ponadto cywilnoprawna ochrona dóbr osobistych, jak również nadużywanie takiej ochrony;
  • problemy prawa cywilnego związane z postępującą informatyzacją – problemy dotyczące ochrony dóbr cyfrowych, trudności z przypisaniem konkretnym osobom działań dokonywanych online, a nawet w sposób zautomatyzowany.

Konferencja objęta jest patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. W ramach wydarzenia w poprzedzający weekend przygotowano dla uczestników wiele atrakcji turystycznych we współpracy z lokalnymi instytucjami.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM