Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagroda NCN za nowatorską koncepcję normatywności prawa

Nagroda NCN za nowatorską koncepcję normatywności prawa

Profesor Bartosz Brożek z Wydziału Prawa i Administracji został laureatem tegorocznej Nagrody Narodowego Centrum Nauki (NCN). To niezwykle prestiżowe wyróżnienie otrzymał za nowatorską koncepcję normatywności prawa oraz innych systemów normatywnych. Uroczystość, którą poprowadziła Grażyna Torbicka, tradycyjnie odbyła się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.


Ustanowione w 2013 r. wyróżnienie przyznawane jest badaczom do 40. roku życia. Ideą Nagrody NCN jest wspieranie najwybitniejszych uczonych prowadzących badania na polu badań podstawowych w polskich jednostkach naukowych. Jest ona wręczana w 3 obszarach badawczych: naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce, naukach o życiu oraz naukach ścisłych i technicznych.

Tegorocznym laureatem w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce jest prof. Bartosz Brożek z Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Nagrodzony w ramach swoich badań współpracuje także z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Kapituła doceniła jego nowatorską koncepcję normatywności prawa oraz innych systemów normatywnych, w oparciu o argumentację filozoficzną i wykorzystanie ustaleń nauk kognitywnych i ewolucyjnych. Zainteresowania naukowe prof. Brożka obejmują m.in. teorię i filozofię prawa, a także filozofię nauki, języka i umysłu.

- Moje podejście do badań naukowych podsumować można następującym nakazem: rozwiązuj ciekawe i ważne problemy, wykorzystując do tego wszelkie narzędzia, jakie masz do dyspozycji. Uważam, że nie można prowadzić odpowiedzialnej refleksji w zakresie prawa i filozofii, jeśli nie weźmie się pod uwagę osiągnięć współczesnych nauk kognitywnych. W ostatnich kilkudziesięciu latach zrewolucjonizowały one nasze rozumienie funkcjonowania umysłu i mechanizmów ludzkich zachowań - wyjaśnia prof. Bartosz Brożek.

I dodaje: - Nauka powinna podejmować próby rozwiązywania autentycznych problemów, korzystając przy tym z rozmaitych teorii i metod. Nie wolno zamykać się w sztywnych granicach dyscyplin naukowych i paradygmatów badawczych. Mam nadzieję, że moje prace stanowią ilustrację takiego podejścia do uprawiania nauki.

W obszarze nauk o życiu nagrodzono dr hab. Joannę Sułkowską z Centrum Nowych Technologii oraz Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego za prace nad „zaplątanymi” białkami. Laureatem w naukach ścisłych i technicznych został z kolei dr hab. Piotr Sankowski z Instytutu Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, którego wyróżniono za fundamentalne wyniki w dziedzinie algorytmów grafowych, zwłaszcza w zakresie znajdowania skojarzeń w grafach.

W tej edycji do zgłaszania kandydatów uprawnionych było 497 osób. Wpłynęło 69 zgłoszeń, z których w 2. etapie wyłonionych zostało 6 finalistów, po 2 w każdym obszarów. Ostateczny wybór laureatów, którzy za szczególne osiągnięcia naukowe w zakresie badań podstawowych otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 50 tys. zł, należał do Kapituły Nagrody.

Prof. Bartosz Brożek jest 4. badaczem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego uhonorowano Nagrodą NCN. W poprzednich latach to wyróżnienie otrzymali: prof. Wiesław Babik z Wydziału Biologii (2015), dr hab. Marcin Szwed, prof. UJ z Wydziału Filozoficznego (2016) i dr hab. Adam Rycerz z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (2017).

Pliki do pobrania
pdf
Prof. Bartosz Brożek - laureat Nagrody NCN 2018
Zobacz video galerię
Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Poznaliśmy laureatów 7. edycji Laudacji Studenckich
Prof. Krzysztof Zajas laureatem Krakowskiej Książki Miesiąca
Nagroda al-Farabiego dla prof. Anny Krasnowolskiej
Poczwórny sukces UJ w konkursie Genius Universitatis

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj