Konkurs Miniatura: 9 naukowców z UJ nagrodzonych przez NCN

Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało następne listy rankingowe konkursu Miniatura 2. Program ma wesprzeć naukowców, którzy do tej pory nie byli beneficjentami systemu grantowego NCN. Do grona 14 pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy już otrzymali dofinansowanie na pojedyncze działania naukowe służące realizacji badań podstawowych, czyli tzw. małe granty, dołączyło 9 kolejnych.

Konkurs Miniatura skierowany jest do osób posiadających stopień naukowy doktora nadany w okresie do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Wnioskodawcami w konkursie muszą być jednostki naukowe, zaś realizującymi działanie naukowcy, którzy nie kierowali i nie kierują realizacją projektu badawczego oraz nie są laureatami konkursów na stypendia doktorskie lub staże po uzyskaniu stopnia naukowego doktora, finansowanych ze środków NCN. Ważnym warunkiem w konkursie jest wymóg, by w dniu złożenia wniosku osoba ubiegająca się o finansowanie działania naukowego w konkursie była zatrudniona przez wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę.

Działania naukowe, jakie mogą być finansowane w ramach konkursu Miniatura to m.in. badania wstępne, badania pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, konsultacje naukowe, wyjazd badawcze czy konferencyjne. Czas realizacji działania naukowego może wynieść do 12 miesięcy, maksymalna wysokość finansowania od 5 tys. zł do 50 tys. zł, natomiast wysokość kosztów pośrednich nie może przekroczyć 10 proc. kosztów bezpośrednich.

Na opublikowanych wczoraj listach rankingowych znalazło się 9 badaczy z UJ:

• dr hab. Magdalena Szopa (Wydział Lekarski) - Znaczenie epigenetyki w patomechanizmie różnic fenotypowych w cukrzycy MODY,
  • dr Aleksandra Domagalik-Pittner (Małopolskie Centrum Biotechnologii) - Aktywacja struktur podkorowych na skutek stymulacji systemu melanopsynowego u człowieka,
  • dr Monika Rak (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii) - Zastosowanie technik ukierunkowanego transferu z użyciem ultradźwięków i modyfikacji peptydowych w modelu lipofekcji opartym na poliprenolach,
  • dr Patrycja Bronowicka-Adamska (Wydział Lekarski) - Rola enzymów odpowiedzialnych za tworzenie siarkowodoru w patogenezie ostrego zapalenia trzustki u szczurów,
  • dr Alicja Kędziora (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej) - Polskie życie teatralne w Petersburgu 1905-1917,
  • dr hab. Wojciech Klimczyk (Wydział Filozoficzny) - Republican Moves: The Dutch Roots of Modern Kinesis (Republikańskie poruszenie: niderlandzkie korzenie nowoczesnej kinesis) - badania wstępne,
  • dr Agnieszka Strojny (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej) - Wirtualna śmierć realne konsekwencje - efekty śmierci bohatera w grze wideo w świetle Teorii opanowania trwogi,
  • dr Ewa Kamarad (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych) - Wszczęcie w stosunku do państwa członkowskiego procedury ochrony wartości (art. 7 TUE) a uznawanie i wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych w UE,
  • dr Piotr Kłapyta (Wydział Geografii i Geologii) - Zlodowacenie Gór Rodniańskich (Karpaty Wschodnie, Rumunia) podczas maksimum ostatniego zlodowacenia.

Z listami rankingowymi konkursu Miniatura 2 można zapoznać się na stronie ncn.gov.pl.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"