Ponad ćwierć miliarda na wyposażenie Szpitala Uniwersyteckiego

Za nieco ponad rok Szpital Uniwersytecki (SU) przyjmie pierwszych pacjentów w swojej nowej siedzibie w Krakowie-Prokocimiu. Jej budowa wkroczyła w decydującą fazę. Trwają też przetargi na zakup najnowocześniejszego wyposażenia placówki. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył 255 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Umowę gwarantującą dofinansowanie podpisano w środę.

Dokument, opiewający na kwotę ponad 300 mln zł, gwarantuje dofinansowanie zakupu 1500 najwyższej jakości urządzeń medycznych, w które zostaną zaopatrzone oddziały szpitalne, ratunkowe, ambulatoria przyszpitalne, laboratoria medyczne, specjalistyczne pracownie, apteka szpitalna, bank krwi, stacja dializ czy blok operacyjny. Tylko na wyposażenie tego ostatniego trafi m.in. robot chirurgiczny, aparat RTG, aparat do radioterapii śródoperacyjnej, robot neurochirurgiczny do kręgosłupa, mikroskopy operacyjne, systemy endoskopowe, respiratory, echokardiograf czy najnowocześniejsze stoły chirurgiczne.

Z myślą o najwyższej jakości świadczonych usług na oddziałach powstaną wygodne, kilkuosobowe, klimatyzowane sale z łazienkami, przestronne i komfortowe gabinety lekarskie oraz poczekalnie. Dzięki środkom unijnym pokoje uda się wyposażyć m.in. w kilkadziesiąt łóżek typu OIOM, a także wysokiej jakości kardiomonitory, respiratory oraz pompy infuzyjne.

- Podpisana dziś umowa jest kolejnym kamieniem milowym przybliżającym nas do otwarcia nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego. Po raz kolejny pragnę podziękować władzom urzędu marszałkowskiego za wsparcie, które okazały w realizację tego przedsięwzięcia. Niemal 120 milionów złotych z tej umowy zostało już wydatkowanych. Zakupiony sprzęt obecnie znajduje się w magazynach, ale w połowie przyszłego roku będzie montowany w Prokocimiu - wyjaśnia p.o. dyrektor SU Marcin Jędrychowski.

Jak dodaje, na pełne wyposażenie placówki potrzebne będzie jeszcze ok. 160 mln zł. Kwota ta zostanie pozyskana z komercyjnego zagospodarowania nieruchomości w rejonie ul. Kopernika. Od pewnego czasu toczą się w tej sprawie negocjacje z Polskim Holdingiem Nieruchomości. Zainteresowane wykupieniem tych terenów są również władze Krakowa. - Decyzja, kto przejmie szpitalne budynki powinna zapaść już dawno. Negocjacje prowadzę dwutorowo i w zależności, z którym podmiotem dojdę do porozumienia szybciej, z nim podpiszę umowę. Życzyłbym sobie, by nastąpiło to najpóźniej w styczniu przyszłego roku - precyzuje.

Budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego dobiega końca. Na początku czerwca 2019 roku rozpocznie się odbiór poszczególnych budynków. Od tego czasu placówka będzie miała pół roku, by wyposażyć wszystkie oddziały w niezbędny sprzęt i aparaturę medyczną.

Kompleks składać będzie się z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 000 m kw. Znajdą się w nim 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, ponad 30 przychodni, część administracyjna, a także zaplecze dydaktyczne dla studentów UJ CM. Co więcej, nie zabraknie tu także wielopoziomowego parkingu na ponad 1200 miejsc oraz lądowiska dla helikopterów.

Inwestycja pochłonie łącznie ponad 1,2 mld zł. 800 mln zł pochodzi z budżetu państwa, natomiast 255 mln zł stanowią środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Generalnym wykonawcą robót jest konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA.

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS