Instytut Stomatologii UJ CM świętował 115. urodziny

7 grudnia w Muzeum Collegium Maius odbyła się konferencja jubileuszowa z okazji 115. rocznicy utworzenia Instytutu Stomatologicznego na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Uniwersyteckie nauczanie stomatologii w Polsce rozpoczęło się już ponad 200 lat temu (1799) w Uniwersytecie Jagiellońskim, który wyprzedził w tym względzie wiele znanych uczelni zagranicznych. 100 lat później na uczelni powstały instytucjonalne struktury stomatologii uniwersyteckiej i wówczas od 1899 roku stomatologia stała się formalnie obowiązkowym przedmiotem nauczania na Wydziale Lekarskim.

Dzięki wieloletnim staraniom Wincentego Łepkowskiego, pioniera stomatologii polskiej, 6 października 1902 roku Ministerstwo Oświaty i Wyznań w Wiedniu wydało rozporządzenie, które zezwalało na utworzenie zakładu dentystycznego. W efekcie 1 października 1903 r. otwarto pierwszy w Polsce uniwersytecki Instytut Stomatologiczny.

Podczas uroczystej konferencji upamiętniającej to ważne wydarzenie licznie zgromadzeni goście, wśród nich patronujący jubileuszowi prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki, wysłuchali wystąpienia prof. Ryszarda W. Gryglewskiego zatytułowanego Stomatologia w murach Akademii Krakowskiej, który z bogatej historii opisał wydarzenia roku 1903, zasługi założyciela Instytutu Stomatologicznego prof. Wincentego Łepkowskiego (1866-1935) - ucznia prof. Ludwika Rydygiera - oraz wkład w rozwój stomatologii uniwersyteckiej następnych pokoleń.

Z kolei historię pierwszej kobiety, która ponad 200 lat temu w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego po znakomicie zdanym egzaminie otrzymała patent i dyplom magistra dentystyki, opowiedział prof. Zdzisław Gajda.

Po wygłoszeniu laudacji przez dyrektor Instytutu Stomatologii prof. Joannę Zarzecką medal „Józefy Serre - kobiety dzielnej” za działalność w dziedzinie chirurgii otrzymała prof. Jadwiga Stypułkowska.

Podczas spotkania wyemitowano również reportaż Droga do niebaBrygidy Grysiak z tvn24 poświęcony działalności absolwenta UJ CM dr. Pawła Grabowskiego - stomatologa, chirurga szczękowo-twarzowego, specjalisty medycyny paliatywnej, pisarza, poety, autora sztuk teatralnych, twórcy wiejskiego hospicjum domowego w Michałowie na Podlasiu, który jako pierwszy otrzymał medal „Kazimierza Lewandowskiego” za działalność literacką i krzewienie wartości humanistycznych.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum