Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znamy wyniki konkursu im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego

Znamy wyniki konkursu im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego

Autorzy książki „Ukraiński Piemont: Ruś Zakarpacka w okresie autonomii 1938-1939” prof. Piotr Kołakowski i prof. Michał Jarnecki zostali laureatami XVIII edycji konkursu im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego. Nagrodę honorową otrzymał dr hab. Maciej Górny za książkę „Kreślarze ojczyzn: geografowie i granice międzywojennej Europy”.

Nagrodzona pozycja, „Ukraiński Piemont: Ruś Zakarpacka w okresie autonomii 1938-1939”, została wydana przez Oficynę Wydawniczą Rytm. Książka ta porządkuje i przedstawia historię Rusi Zakarpackiej i podaje wiele nieznanych faktów dotyczących jej dziejów w okresie międzywojennym. Rozwiewa również pewną aurę tajemniczości i niewiedzy o tym regionie, szczególnie w latach 1938–1939, gdy Polska wykazywała nim spore zainteresowanie w swojej rozgrywce z Czechosłowacją. – Nie spodziewałem się, że efekt tej kilkuletniej pracy: jeżdżenia na Ukrainę, do Czech, na Słowację, do naszych bratanków, a także rzadziej do sąsiadów zza Odry, czy penetracji archiwów angielskich, a nawet za oceanem, że to odkurzanie tych archiwów, czasami wręcz dosłowne, zostanie dostrzeżone i docenione – mówił prof. Michał Jarnecki odbierając wyróżnienie. – Mam nadzieję, że ta prestiżowa nagroda będzie dla nas impulsem do dalszego zajmowania się dziejami Europy Środkowo-Wschodniej – dodał prof. Piotr Kołakowski, współautor nagrodzonej książki.

Laureatem nagrody honorowej został dr hab. Maciej Górny za książkę „Kreślarze ojczyzn: geografowie i granice międzywojennej Europy” wydaną przez Wydawnictwo Instytutu Historii PAN. W swojej monografii autor bada strategie komunikacyjne i argumentacyjne geografów z Europy Środkowo-Wschodniej od początku XX wieku do lat trzydziestych. Praca łączy metody biografii zbiorowej, historii nauki i spatial history. „Na tle ówczesnych wydarzeń politycznych analizowane są zarówno teksty i mapy wybranych polskich, czeskich, serbskich, ukraińskich, węgierskich, rumuńskich i niemieckich geografów, a także debaty oraz argumentacje dotyczące ich twórczości, osobistych znajomości i przyjaźni, jak i animozji. Historia „narodowej nauki”, jaką geografia stała się w XX wieku, jest bowiem także historią indywidualnych losów naukowców i polityków. Wschód i południowy wschód Europy, na których koncentrują się „Kreślarze ojczyzn” to region, w którym upolityczniona geografia zyskała wyjątkowo szerokie pole do działania, a jej przedstawiciele niejednokrotnie zajmowali eksponowane stanowiska publiczne. I to właśnie jest istotą roli tego zagadnienia dla powszechnej historii nauki.” – czytamy w opisie wydawcy książki.

Uroczyste wręczenie nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego odbyło się 14 grudnia br. w Collegium Novum. Rektor UJ prof. Wojciech Nowak dziękując wszystkim zaangażowanym w konkurs: kapitule, Wydziałowi Historycznemu UJ, Polskiemu Towarzystwu Historycznemu i Wydawnictwu Literackiemu mówił: – To nagroda ma już nie tylko swój wymiar historyczny, bo wręczamy ją po raz osiemnasty, ale ma również istotny wpływ na całe środowisko historyków. Jest ona rozpoznawalna i bardzo ceniona.

Nagroda im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego przyznawana jest od 2001 roku w uznaniu wybitnych osiągnięć jednemu z grona polskich oraz zagranicznych autorów zajmujących się dziejami Europy Środkowo-Wschodniej i jej relacji z Polską od średniowiecza do współczesności. Przyznaje ją Polskie Towarzystwo Historyczne - Oddział w Krakowie i Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fundatorem Nagrody jest Wydawnictwo Literackie.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Wybitny immunolog doktorem honoris causa UJ
Przyznano Nagrody Znaku i Hestii 2019
Odnowienie po 50 latach doktoratu prof. Franciszka Szafrańca
Collegium Maius: Najzdolniejsi studenci odebrali dyplomy [FOTO]

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj