Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znamy wyniki konkursu im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego

Znamy wyniki konkursu im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego

Autorzy książki „Ukraiński Piemont: Ruś Zakarpacka w okresie autonomii 1938-1939” prof. Piotr Kołakowski i prof. Michał Jarnecki zostali laureatami XVIII edycji konkursu im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego. Nagrodę honorową otrzymał dr hab. Maciej Górny za książkę „Kreślarze ojczyzn: geografowie i granice międzywojennej Europy”.

Nagrodzona pozycja, „Ukraiński Piemont: Ruś Zakarpacka w okresie autonomii 1938-1939”, została wydana przez Oficynę Wydawniczą Rytm. Książka ta porządkuje i przedstawia historię Rusi Zakarpackiej i podaje wiele nieznanych faktów dotyczących jej dziejów w okresie międzywojennym. Rozwiewa również pewną aurę tajemniczości i niewiedzy o tym regionie, szczególnie w latach 1938–1939, gdy Polska wykazywała nim spore zainteresowanie w swojej rozgrywce z Czechosłowacją. – Nie spodziewałem się, że efekt tej kilkuletniej pracy: jeżdżenia na Ukrainę, do Czech, na Słowację, do naszych bratanków, a także rzadziej do sąsiadów zza Odry, czy penetracji archiwów angielskich, a nawet za oceanem, że to odkurzanie tych archiwów, czasami wręcz dosłowne, zostanie dostrzeżone i docenione – mówił prof. Michał Jarnecki odbierając wyróżnienie. – Mam nadzieję, że ta prestiżowa nagroda będzie dla nas impulsem do dalszego zajmowania się dziejami Europy Środkowo-Wschodniej – dodał prof. Piotr Kołakowski, współautor nagrodzonej książki.

Laureatem nagrody honorowej został dr hab. Maciej Górny za książkę „Kreślarze ojczyzn: geografowie i granice międzywojennej Europy” wydaną przez Wydawnictwo Instytutu Historii PAN. W swojej monografii autor bada strategie komunikacyjne i argumentacyjne geografów z Europy Środkowo-Wschodniej od początku XX wieku do lat trzydziestych. Praca łączy metody biografii zbiorowej, historii nauki i spatial history. „Na tle ówczesnych wydarzeń politycznych analizowane są zarówno teksty i mapy wybranych polskich, czeskich, serbskich, ukraińskich, węgierskich, rumuńskich i niemieckich geografów, a także debaty oraz argumentacje dotyczące ich twórczości, osobistych znajomości i przyjaźni, jak i animozji. Historia „narodowej nauki”, jaką geografia stała się w XX wieku, jest bowiem także historią indywidualnych losów naukowców i polityków. Wschód i południowy wschód Europy, na których koncentrują się „Kreślarze ojczyzn” to region, w którym upolityczniona geografia zyskała wyjątkowo szerokie pole do działania, a jej przedstawiciele niejednokrotnie zajmowali eksponowane stanowiska publiczne. I to właśnie jest istotą roli tego zagadnienia dla powszechnej historii nauki.” – czytamy w opisie wydawcy książki.

Uroczyste wręczenie nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego odbyło się 14 grudnia br. w Collegium Novum. Rektor UJ prof. Wojciech Nowak dziękując wszystkim zaangażowanym w konkurs: kapitule, Wydziałowi Historycznemu UJ, Polskiemu Towarzystwu Historycznemu i Wydawnictwu Literackiemu mówił: – To nagroda ma już nie tylko swój wymiar historyczny, bo wręczamy ją po raz osiemnasty, ale ma również istotny wpływ na całe środowisko historyków. Jest ona rozpoznawalna i bardzo ceniona.

Nagroda im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego przyznawana jest od 2001 roku w uznaniu wybitnych osiągnięć jednemu z grona polskich oraz zagranicznych autorów zajmujących się dziejami Europy Środkowo-Wschodniej i jej relacji z Polską od średniowiecza do współczesności. Przyznaje ją Polskie Towarzystwo Historyczne - Oddział w Krakowie i Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fundatorem Nagrody jest Wydawnictwo Literackie.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Pół wieku działalności Szkoły Języka i Kultury Polskiej na UJ
Odnowienie doktoratu prof. Stanisława Stabryły
Społeczność akademicka Krakowa upamiętniła 30. rocznicę wyborów 1989
Odnowienie doktoratu profesora Bolesława Gintera

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj