Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Medal "Plus ratio quam vis" dla profesora Jana Ostrowskiego [FOTO]

Medal "Plus ratio quam vis" dla profesora Jana Ostrowskiego [FOTO]

Profesor Jan Ostrowski, wieloletni pracownik naukowy Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymał w piątkowe popołudnie złoty medal "Plus ratio quam vis". Uroczystość odbyła się w sali im. Karola i Karoliny Lanckorońskich w Collegium Iuridicum.

Z wnioskiem o przyznanie prof. Janowi Ostrowskiemu złotego medalu "Plus ratio quam vis" zwróciły się do Rady Wydziału Historycznego UJ władze Instytutu Historii Sztuki UJ. Jak czytamy w uzasadnieniu, uhonorowany "w swych wykładach uniwersyteckich zawsze mocno podkreśla, że prawdziwym naukowcem jest ten, kto uczy i kształci następców, kto tworzy szkołę. Trudnym do przecenienia osiągnięciem Profesora było stworzenie na Uniwersytecie Jagiellońskim własnej szkoły, nie tylko wypromowanych magistrów czy doktorów, ale także bliskich współpracowników, spośród których dziś wielu jest już samodzielnymi pracownikami naukowymi".

"Profesor Jan Ostrowski swoją podstawą uosabia cnoty i wartości uniwersyteckie, kierując się w swych badaniach prawdą, rzetelnością naukową oraz wielkim zaangażowaniem zarówno na polu naukowym, jak i dydaktycznym, w pełni realizując dewizę swojej Almae Matris, jakim jest Plus ratio quam vis" - napisali wnisokodawcy w dalszej części uzasadnienia.

Dr hab. Andrzej Betlej w laudacji na cześć uhonorowanego wiele uwagi poświęcił również działalności naukowej profesora Ostrowskiego, w której kreuje on - zapewne świadomie - wzorzec postępowania historyka sztuki podchodzącego bardzo rzetelnie do badanej problematyki. Zdaniem laudatora, uczony ów przywiązuje szczególną wagę do starannego opisu dzieła sztuki, jego poprawnej i możliwie bogatej dokumentacji fotograficznej, wnikliwej kwerendy archiwalnej i źródłowej, a także właściwej lekcji dokumentów. Wiele wysiłku wkłada w redakcję swoich tekstów cechujących się zawsze znakomitą kompozycją, wyrazistością wywodu i chwalebną lakonicznością stylu. Na takim fundamencie opiera analizy, w których wykorzystuje nieraz nowatorskie koncepcje metodologiczne, dostosowując je precyzyjnie do badanych problemów.

- Mimo licznych zajęć naukowych i administracyjnych profesor Jan Ostrowski znajduje czas dla swoich uczniów, których nie tyle "prowadzi za rękę", ile stara się kształtować ich postawę badawczą i korygować, czasem stanowczo, ich błędy. Metoda ta jest skuteczna i uniwersalna, skoro wśród jego wychowanków znajdują się zarówno ci, którzy bardzo szybko osiągnęli dojrzałość naukową, jak i tacy, którzy pod jego wpływem w późniejszym wieku zintensyfikowali wysiłki zmierzające do uzyskania odpowiednich stopni. Zainteresowania badawcze jego uczniów odbiegają często dość wyraźnie od problematyki studiów, co świadczy, że w szkole profesora Ostrowskiego nauczanie nie ogranicza wolności badań, ale trafnie ją ukierunkowuje i pobudza - mówi dr hab. Andrzej Betlej.

Profesor Jan Ostrowski urodził się 12 czerwca 1947 w Krakowie. W 1970 ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uzyskiwał kolejno stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. W 1992 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Specjalizuje się w zakresie historii sztuki nowożytnej. Od wielu lat pozostaje pracownikiem naukowym Instytutu Historii Sztuki UJ. Od 1989 jest dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu - Państwowych Zbiorów Sztuki. Członek Polskiej Akademii Umiejętności, Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk oraz zastępca przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jest kierownikiem programu inwentaryzacji zabytków sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, autorem i redaktorem licznych publikacji. Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej i Odznaką Honorową "Bene Merito". Otrzymał m.in. Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora oraz Nagrodę Miasta Krakowa.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ

Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron