Konsultacje projektu nowego Statutu Uniwersytetu Jagiellońskiego

Pierwsze ogólnouczelniane konsultacje dotyczące wdrażania ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w Uniwersytecie Jagiellońskim już za nami. 22 stycznia br., w ponad dwugodzinnym, otwartym spotkaniu w Auditorium Maximum rozmawiano o już opublikowanych, czterech działach projektu nowego Statutu UJ.

Przypomnijmy: w sierpniu ubiegłego roku rektor UJ prof. Wojciech Nowak powołał zespoły robocze, których zadaniem jest stworzenie nowego Statutu dla uczelni, dostosowanego do podpisanej 1 sierpnia 2018 r. tzw. Ustawy 2.0.  W pięciu zespołach pracuje ponad 50 osób, a koordynacją prac zajmuje się prof. Jacek Popiel, prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej.

– Nie da się przygotować Statutu bez państwa i mówię tu o całej społeczności uniwersytetu – podkreślał rektor UJ, dziękując za obecność i zaangażowanie w powstanie dokumentu. W konsultacjach w Auditorium Maximum, poza władzami uczelni, uczestniczyli m.in. przewodniczący zespołów ds. wdrażania ustawy: prof. Jarosław Górniak, dr hab. Małgorzata Kruczek, prof. Piotr Kuśtrowski, prof. Jerzy Pisuliński oraz prof. Jacek Popiel.

Rozmowy dotyczyły czterech znanych już działów, tzn.: I - Zasady ogólne, II - Tradycja i zwyczaje, III - Organy uczelni oraz VII - Pracownicy Uniwersytetu, natomiast członkowie zespołów, głównie zaś prof. Jacek Popiel, prorektor UJ i prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ odpowiadali na pytania, które wpłynęły na adres: ustawa2.0@uj.edu.pl oraz zostały zadane w trakcie spotkania w Auditorium Maximum.

Wiele uwag budziła likwidacja stanowiska starszego wykładowcy. – Formalnie nie ma żadnych przeszkód, aby zostawić w strukturze uniwersytetu stanowiska wykładowcy i starszego wykładowcy. Zastanawiamy się, czy nie wykorzystać jeszcze w pewnych sytuacjach określeń: asystent dydaktyczny i adiunkt dydaktyczny – wyjaśniał prorektor Jacek Popiel.

W lutym projekt Statutu będzie już w całości gotowy, po czym zostanie on przekazany do konsultacji pięciu związkom zawodowym funkcjonującym na UJ oraz Radzie Uczelni, której skład poznamy już niedługo, bo 30 stycznia. Po konsultacjach dokument trafi do Senatu UJ. Statut musi być uchwalony najpóźniej w czerwcu, na ostatnim posiedzeniu przed wakacjami, tak aby od 1 października uczelnia mogła w oparciu o niego funkcjonować.

Kolejne otwarte konsultacje odbędą się w środę 30 stycznia o godz. 16.00 w Auditorium Maximum, a od poniedziałku 28 stycznia od godz. 12 startuje forum dyskusyjne, które ma ułatwić członkom społeczności UJ wymianę poglądów i zgłaszanie pomysłów dotyczących nowego Statutu.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM