Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Odkryj Jordanię z archeologami z UJ

Odkryj Jordanię z archeologami z UJ

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali pierwszy, profesjonalny, cyfrowy przewodnik po południowej Jordanii.

Naukowcy stworzyli go, aby przybliżyć czytelnikom ten niezwykły region, pełen archeologicznych skarbów i zapierających dech krajobrazów. Przewodnik to także jedyny, kompleksowy serwis poświęcony polskim badaniom naukowym prowadzonym w Jordanii. Znajdują się w nim informacje o historii polskiej naukowej obecności w tym kraju oraz relacje z aktualnie prowadzonych wykopalisk i innych projektów badawczych.

Dzięki współpracy polskich fachowców prowadzących badania na obszarze Jordanii w przewodniku udało się zgromadzić ogromny zasób informacji. Można w nim przeczytać nie tylko o naukowcach odkrywających starożytne tajemnice i analizujących przyrodę tego fascynującego regionu, ale również uzyskać informacje na temat miejsc, które warto odwiedzić i o skarbach jordańskiej natury, czy garść praktycznych wiadomości na przykład gdzie warto się zatrzymać na odpoczynek.

"Są miejsca na Ziemi, które są naprawdę wyjątkowe – tak nasycone śladami przeszłości, że niemal rozbrzmiewają głosami ludzi, którzy żyli tam przed wiekami. Spacerując po bezdrożach południowej Jordanii lub odwiedzając pustynne stanowiska archeologiczne w tej części Jordanii, spotykamy się nie tylko z zabytkami lub informacjami o życiu dawnych wspólnot, ale także z dzisiejszymi problemami ich ochrony, konserwacji i często skomplikowanym funkcjonowaniem we współczesnym świecie. Będąc  skarbnicą wiedzy o naszej przeszłości, południowa Jordania powinna być nieustannym polem aktywności naukowej, która może przynieść nie tylko nowe zabytki czy ślady przeszłości, ale także ogromną ilość informacji pozwalających na poszerzenie naszej wiedzy o dawnych czasach" - czytamy w publikacji. I dalej: "Przywilejem archeologa jest badanie przeszłości i obcowanie z zabytkami, ale także obcowanie z pięknem tego regionu oraz doświadczanie życzliwości i gościnności ludzi, którzy żyją w tym niezwykłym miejscu".

Przewodnik został wykonany w technologii responsywnej dzięki czemu można z niego korzystać na wszystkich typach urządzeń, także na tabletach i smartfonach, ponieważ jego układ automatycznie dostosowuje się do wielkości ekranu urządzenia. Wyświetlane na ekranie treści skalują się tak, aby były one wygodne w odbiorze dla użytkownika. 

Autorami tekstów i fotografii, które znajdziecie w przewodniku są: Piotr Kołodziejczyk, Michał Wasilewski, Katarzyna Radziwiłko, Przemysław Nocuń, Marcin Czarnowicz, Jacek Karmowski, Barbara Witkowska, Jolanta Młynarczyk, Kamil Kopij, Łukasz Miszk, Maciej Bernaś i Diana Pokrzywa. Zadanie jest finansowane w ramach umowy 951/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Polecamy również
Student UJ Najmilszym Studentem Krakowa!
Uniwersytet Jagielloński gości delegację z prowincji Henan
Ambasador Kazachstanu odwiedza Uniwersytet Jagielloński
Prof. Franciszek Ziejka nagrodzony złotym medalem "Gloria Artis"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj