"Kontrowersje w pediatrii" - ogólnopolskie spotkanie ekspertów

W dniach od 8 do 9 lutego w Auditorium Maximum UJ odbyła się XII ogólnopolska konferencja naukowa "Kontrowersje w pediatrii". Zaproszeni wybitni specjaliści dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniami, najnowszymi doniesieniami naukowymi, dyskutowali nad zagadnieniami pediatrycznymi, w których postępowanie nie zawsze jest jednoznaczne.

Podczas tegorocznej konferencji, która zgromadziła ponad 500 uczestników - pediatrów, lekarzy rodzinnych, rezydentów z całej Polski, skupiono się na problemach laryngologicznych związanych z zapaleniem zatok u dzieci, problemach gastrologicznych skoncentrowanych wokół leczenia ostrej biegunki u dzieci oraz zakażeniach Helicobacter pyroli, zaburzeniach psychicznych u dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem depresji. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy modyfikacja diety może zapobiec alergii i czy istnieje skuteczna profilaktyka zakażeń układu moczowego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się dyskusja na temat sterydów i spektrum ich zastosowania.

Nowością tegorocznego spotkania była sesja z udziałem eksperta - panel dyskusyjny poświęcony wybranym kontrowersyjnym tematom pediatrycznym. Uczestnicy mogli podyskutować ze specjalistami na temat pasożytów u dzieci, szczepień HPV oraz uczuleń na leki.

Konferencja spotkała się z pozytywnymi ocenami i dużym zainteresowaniem lekarzy, w opinii których poruszane tematy i zagadnienia odpowiadały aktualnym oczekiwaniom środowiska pediatrycznego.

Honorowy patronat nad konferencja objęli: rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz prorektor UJ ds. CM prof. Tomasz Grodzicki.

Jak tworzyć i rozwijać centra badawcze? Wykład prof. Frąckowiaka
Cztery szkoły doktorskie rozpoczęły działalność w Uniwersytecie Jagiellońskim