Dr Mateusz Hołda na europejskiej liście "30 under 30" magazynu "Forbes"

Amerykańskie czasopismo „Forbes” po raz czwarty przygotowało europejską edycję listy „30 under 30”, gdzie w dziesięciu kategoriach wytypowanych zostało po 30 wpływowych osób, które choć nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, to już wyrastają na liderów w swoich branżach.

W zestawieniach "30 under 30” umieszczane są wybrane przez magazyn "Forbes" nazwiska młodych przedsiębiorców, założycieli innowacyjnych biznesów, naukowców, działaczy społecznych, aktywistów, artystów, polityków, sportowców, którzy mimo młodego wieku odnieśli w swojej działalności znaczący sukces. Od kilku lat sporządzana jest osobna lista obejmująca osoby działające w Europie.

Na tegorocznej liście "30 under 30 Europe" w kategorii "Science&Healthcare" znalazł się dr Mateusz Hołda - współzałożyciel i kierownik działającego przy Katedrze Anatomii UJ Collegium Medicum zespołu naukowego HEART - Heart Embryology and Anatomy Research Team.

Prace zespołu kierowanego przez dr. Hołdę, które skupiają się wokół badania morfologii układu sercowo naczyniowego, owocują wytwarzanymi w laboratorium druku i wizualizacji 3D modelami serca opracowywanymi na potrzeby medyczne i naukowe. Jak wyjaśnia dr Hołda, zajmuje się on obecnie trójwymiarową rekonstrukcją pochodzących głównie z tomografii komputerowej danych obrazowych, które później dzięki drukowi 3D otrzymują formę przestrzennych modeli. Wykorzystuje się je nie tylko do celów naukowych - oceny anatomii serca, ale także w procesie diagnostycznym i leczniczym konkretnego pacjenta.

- Jestem szalenie szczęśliwy, że znalazłem się wśród najwybitniejszych i najbardziej perspektywicznych ludzi młodego pokolenia w Europie. Wyróżnienia nie traktuję jednak jako indywidualnego docenienia mojej osoby, lecz dedykuję je wszystkim członkom mojego zespołu naukowego - bez nich nie powstałby nawet ułamek moich osiągnięć. "Forbes" docenił nasz wkład w badania nad strukturą układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza jego anatomią, która dla wielu może wydawać się już nauką zamkniętą, w której nie można już zbyt wiele odkryć. Jak widać przełamujemy ten stereotyp i prowadzimy najwyższej jakości badania morfologiczne, które są szeroko doceniane. Miejsce na liście "30 under 30" jest nie tylko zaszczytem, lecz także zobowiązaniem do dalszej wytężonej pracy naukowej - mówi dr Mateusz Hołda.

Nazwisko dr. Hołdy stało się w przeszłości szeroko znane, gdy jako pierwszy w Polsce student, jeszcze bez tytułu magistra otrzymał tytuł doktora nauk medycznych (taką możliwość daje program Diamentowy Grant, którego był laureatem). Obronienie w 2017 doktoratu nie było jedynym sukcesem młodego badacza, którego dotychczasowy dorobek obejmuje już kilkadziesiąt publikacji naukowych. Był on również m.in. laureatem ogólnopolskich grantów badawczych - programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Najlepsi z Najlepszych!” (indywidualnie w 2016 r. i ponownie jako członek zespołu HEART w 2017) oraz przyznawanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Studenckiego Nobla.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"