Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Następni stypendyści Programu Fulbrighta z UJ udadzą się do USA

Następni stypendyści Programu Fulbrighta z UJ udadzą się do USA

Rada Stypendiów Zagranicznych J. Williama Fulbrighta opublikowała listę osób nominowanych do stypendiów Fulbrighta z Polski na rok akademicki 2019/2020. W gronie zwycięzców znalazło się sześcioro studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy otrzymają stypendium finansujące pierwszy rok studiów graduate, zrealizują własne projekty badawcze lub badawczo-dydaktyczne w amerykańskich uczelniach.

Fulbright Senior Award (FSA) to stypendia dla pracowników naukowych oraz naukowo-dydaktycznych polskich instytucji naukowych na realizację własnych projektów badawczych w USA. W czasie trwającego od 3 do 9 miesięcy pobytu stypendysta realizuje własny projekt badawczy w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym, instytucji rządowej lub organizacji pozarządowej.

Stypendystką FSA w przyszłym roku akademicki będzie dr Magdalena Góra z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, której zainteresowania badawcze obejmują m.in. problematykę funkcjonowania demokracji w kontekście integracji europejskiej i rozszerzenia Unii Europejskiej, rolę pamięci zbiorowej i procesów kształtowania tożsamości zbiorowych w kontekście integracji europejskiej, kwestie współczesnej polityki zagranicznej Polski oraz stosunki polsko-żydowskie i polsko-izraelskie. Laureatem tego programu został również dr hab. Adam Dyrda z Wydziału Prawa i Administracji, który zajmuje się analityczną teorią prawa, realizmem prawniczym, filozofią pragmatyzmu, etyką przekonań i epistemologią sporów.

Na trwające od 6 do 9 miesięcy stypendium w ramach Fulbright Junior Research Award, które ma na celu zebranie materiałów do rozprawy doktorskiej, udadzą się Inga Hajdarowicz i Anna Wróblewska z Wydziału Filozoficznego oraz Konrad Sierzputowski z Wydziału Polonistyki. W Stanach Zjednoczonych zyskają oni dostęp do licznych publikacji oraz do najnowszych technologii w laboratoriach. Stypendia skierowane do doktorantów ze wszystkich dziedzin poza tymi, które wymagają bezpośredniego kontaktu z pacjentem.

Z kolei Fulbright Graduate Student Award to stypendia dla Polaków zainteresowanych rozpoczęciem studiów II i III stopnia w USA. Przyznawane są na pierwszy rok studiów magisterskich, doktoranckich lub innych kończących się uzyskaniem dyplomu na poziomie graduate (np. Graduate Artist Diploma) z możliwością przedłużenia na drugi rok. W tej edycji laureatką programu została Gabriela Gawlik, absolwentka Wydziału Farmaceutycznego.

Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Jego celem jest wspieranie współpracy na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi z innymi krajami. W naszym kraju administrowany jest przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta i finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz amerykańskiego Departamentu Stanu. W tym roku Program Fulbrighta w Polsce świętuje swoje 60-lecie. Przez 6 dekad umożliwił on ponad 2 tys. Polaków realizację projektów naukowych lub podjęcie studiów na najlepszych amerykańskich uczelniach. Obecnie trwa nabór wniosków na rok akademicki 2020-21.

Polecamy również
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron