Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

NCPS SOLARIS podsumowało współpracę z państwami bałtyckimi

NCPS SOLARIS podsumowało współpracę z państwami bałtyckimi

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS przez 2 lata realizowało międzynarodowy projekt Baltic Transnational Research Access in the Macroregion (TRAM), którego celem było wzmocnienie powiązań i współpracy między instytucjami badawczymi a światem biznesu. Przedsięwzięcie było realizowane w państwach nadbałtyckich: Polsce, Niemczech, Szwecji, Finlandii, Danii, Estonii oraz na Litwie i Łotwie.

Głównym zadaniem, które przyświecało idei Baltic Tram, było zachęcanie małych i średnich przedsiębiorstw do korzystania z infrastruktur badawczych. Wybrane przedsiębiorstwa mogły uczestniczyć w specjalistycznych konsultacjach i szkoleniach oferowanych przez partnerów projektu. Uzyskały także dostęp do infrastruktury badawczej w celu przetestowania swoich innowacyjnych pomysłów.

Dzięki temu kilka firm z Polski mogło wykonać badania w jednostkach naukowych i badawczych bez konieczności ponoszenia kosztów. Projekt zapewniał środki na realizację badań, pokrywając koszty wynagrodzeń dla badaczy i finansując materiały niezbędne do przeprowadzenia eksperymentów. W zależności od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa były kierowane do różnych ośrodków badawczych w regionie Morza Bałtyckiego. Mogły także aplikować o wykonanie badań m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim.

”Unikalną wartością projektu była możliwość połączenia świata biznesu i nauki. Pomyślnie wykonane badania mogą być w przyszłości zachętą dla firm, aby częściej korzystać z potencjału badawczego uczelni, a dla młodych badaczy ciekawym doświadczeniem. Centrum SOLARIS, realizując projekt, połączył 4 komercyjne firmy z 12 naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach Baltic TRAM przeanalizowane zostały również krajowe strategie mające na celu rozwój infrastruktur badawczych oraz inteligentnych specjalizacji. Te zalecenia i rekomendacje mogą pomóc decydentom w lepszym wykorzystaniu tych urządzeń” - poinformował krakowski synchrotron.

Długofalowym rezultatem projektu będzie wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności regionu Morza Bałtyckiego. Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron