Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu niemal gotowy [ZDJĘCIA]

Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu niemal gotowy [ZDJĘCIA]

W najbliższych miesiącach rozpocznie przeprowadzka oddziałów Szpitala Uniwersyteckiego do nowoczesnych budynków, które powstały na 15-hektarowej działce w Krakowie-Prokocimiu. Pierwsi pacjenci zostaną tu przeniesieni w listopadzie. Warta ponad miliard złotych inwestycja jest na ostatniej prostej. Trwają procedury odbiorowe, po zakończeniu których zostanie wydane pozwolenie na użytkowanie.


Kontrakt na budowę nowego szpitala podpisano w styczniu 2015 roku. Przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj" wygrało konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA. Zasadnicze prace budowlane ruszyły rok po jego rozstrzygnięciu. Przez ponad 3 lata na działce w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego pracowało średnio ok. 700 robotników dziennie, ale zdarzały się okresy, że było ich ponad tysiąc. Dziś jest ich już poniżej 300, gdyż praktycznie wszystkie roboty dobiegły końca. Trwają ostatnie prace wykończeniowe.

- Budowa szpitala była niezwykle trudna i specyficzna. To są kilometry rur i różnych instalacji. To także skomplikowane systemy, których nie montuje się w budynkach biurowych czy użyteczności publicznej. Nasi inżynierowie naprawdę się natrudzili, żeby podpiąć właściwie instalacje na salach operacyjnych czy na intensywnej terapii. Obecnie jesteśmy w trakcie procedury odbiorowej. Poszczególne budynki sprawdzają przedstawiciele straży pożarnej i sanepidu. Jak tylko uzyskamy pozytywnie opinie, powiadomimy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który wyda decyzję pozwolenia na użytkowanie. Termin 30 maja jest niezagrożony. Tego dnia przekażemy klucze do kompleksu budynków i od tego momentu ich właścicielem będzie Szpital Uniwersytecki - wyjaśnia Tomasz Blecharski, dyrektor kontraktu z firmy Warbud SA.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem pierwsi pacjenci zostaną przeniesieni do Prokocimia na początku listopada br. Najpierw przeprowadzi się tu endokrynologia, choroby metaboliczne, nefrologia, dwie chirurgie oraz część interny. Będą to oddziały, które nie stanowią bezpośredniego zabezpieczenia szpitalnego oddziału ratunkowego. Ten, wraz z całym zapleczem, zacznie funkcjonować w nowej siedzibie w styczniu bądź lutym przyszłego roku.

- Jeszcze w połowie października tego roku nastąpi pełny rozruch laboratoriów i zaplecza diagnostycznego. Musimy uruchomić patomorfologię, mikrobiologię i diagnostykę obrazową. To wszystko będzie gotowe i sprzężone z budynkami mieszczącymi się przy ulicy Kopernika. Mimo że szpital będzie funkcjonować w dwóch lokalizacjach, to już dysponujemy własnym światłowodem, który jest dedykowany wyłącznie do przesyłu informacji medycznych pomiędzy nimi - mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego i przypomina, że w dotychczasowych siedzibach będą nadal funkcjonowały odziały okulistyki, geriatrii, paliatywny, ortopedii i rehabilitacji.

- Pozostanie również cały kompleks, który potocznie nazywany jest ginekologicznym, czyli oddział położniczy wraz zapleczem neonatologicznym, bo chirurgia ginekologiczna jak i chirurgia onkologiczna przechodzi do Prokocimia - precyzuje.

Nowy Szpital Uniwersytecki znacząco wpłynie na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Kompleks składa z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 000 m kw. Znajdą się tu 24 sale operacyjne, ponad 30 przychodni, lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, część administracyjna, a także zaplecze dydaktyczne dla studentów UJ CM. Chorzy leczeni będą w jedno- lub dwuosobowych salach, z których każdą wyposażono we własną łazienkę.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Widok zawartości stron Widok zawartości stron