Rektor UJ z wizytą na Uniwersytecie w Heidelbergu

15 kwietnia rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak gościł na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w Heidelbergu, gdzie spotkał się m.in. z rektorem tej uczelni prof. Bernhardem Eitelem.

W trakcie wizyty rektorowi UJ towarzyszył dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. Jerzy Pisuliński. Głównym tematem spotkania z rektorem Uniwersytetu w Heidelbergu była współpraca w ramach projektu Seed Money Fund. Odbyły się także oddzielne spotkania z dziekanami wydziałów prawa i medycyny niemieckiej uczelni, dotyczące kooperacji na szczeblu wydziałowym. Przedstawiciele UJ zwiedzili również nowy kampus Uniwersytetu w Heidelbergu oraz będący w trakcie budowy nowy szpital chirurgiczny.

Umowa o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a Uniwersytetem w Heidelbergu podpisana została w 1989 r. przez ówczesnych rektorów uczelni prof. Volkera Sellina i prof Aleksandra Koja. W 1997 r. porozumienie zostało poszerzone o aneks włączający wydziały medyczne. Głównym obszarem bilateralnej współpracy jest wymiana pracowników naukowych i dydaktycznych, doktorantów oraz studentów. Od roku 1998 w  ramach Wydziału Prawa i Administracji UJ działa Szkoła Prawa Niemieckiego, będąca wspólnym przedsięwzięciem z uniwersytetami w Heilderbergu i w Moguncji. W 2009 r. Uniwersytet w Heidelbergu uhonorowany został Medalem „Merentibus” za szczególne zasługi dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczelnie kooperują również w ramach międzynarodowej sieci uniwersyteckiej Coimbra Group. Długoletnia współpraca przejawia się w licznych kontaktach osobistych pomiędzy naukowcami obu uczelni oraz owocnej współpracy badawczej i dydaktycznej w rozmaitych dyscyplinach.

Powstały w 1386 roku Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu jest najstarszą i jedną z czołowych uczelni w Niemczech.

Zdjęcie powyżej: BishkekRocks, licencja CC BY-SA via Wikimedia Commons (link)

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>