Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W Collegium Novum nagrodzono Mądre Książki Roku [ZDJĘCIA]

W Collegium Novum nagrodzono Mądre Książki Roku [ZDJĘCIA]

"Mikrobiom" Eda Yonga i "Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych" Nikoli Kucharskiej zdobyły nagrody główne w konkursie Mądra Książka Roku 2018. Podczas czwartkowej gali w auli Collegium Novum wyróżniono również tytuły wskazane przez członków społeczności akademickiej UJ, redaktorów portalu Mądre Książki i internautów. Konkurs po raz 4. zorganizował Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa.

Celem konkursu na Mądrą Książkę Roku jest zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim. Mądre książki są dowodem naukowej działalności badaczy, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą w sposób zrozumiały i przystępny. Statuetka Euklidesa jest zatem symbolem uznania dla ich popularyzatorskiej działalności, a jednocześnie zachętą dla czytelników, by częściej sięgali po literaturę popularnonaukową. W tym obszarze szczególną rolę odgrywają książki dla dzieci, które pomagają rodzicom odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania zadawane przez ich pociechy.

- Ukazywanie w przystępny sposób osiągnięć współczesnej nauki jak najszerszemu gronu odbiorców jest równie fundamentalną częścią misji uniwersytetu, co prowadzanie badań naukowych i kształcenie studentów. Zainteresowanie kolejną edycją konkursu jest dowodem, że głód wiedzy jest obecny w szerokich rzeszach czytelników. Nominowane książki oferują wykwintną ucztę dla koneserów poznania. Tak różnorodne obszary są też zawarte w pozycjach dla młodszych amatorów poznania. Wielkim mistrzostwem jest opowiadania o skomplikowanych sprawach prostym językiem, ale bez uproszczeń - mówi prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych UJ oraz członek konkursowego jury.

I przekonuje: - Wszystkie z piętnastu nominowanych książek mają też jedną wspólną cechę: prowokują do polemiki, nawiązania dialogu z autorem i formułowania własnych poglądów. A stąd już tylko jeden krok do zakochania się na zawsze w słowie drukowanym i poznawaniu piękna całego naszego świata. Dajcie się uwieść.

Statuetkę Euklidesa za najlepszą książkę dla dorosłych przyznano brytyjskiemu pisarzowi i dziennikarzowi naukowemu Edowi Yongowi za "Mikrobiom". Publikacja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, w pełen humoru i barwnych porównań sposób pozwala nam zajrzeć do niesamowitego świata mikrobiomu i udowadnia, jak wielkie jest jego znaczenie dla życia na Ziemi. Autor odsłania przed nami kulisy najnowszych badań nad mikrobiomem i przywołuje korowód barwnych postaci - naukowców dawnych i współczesnych, którzy bez reszty poświecili się odkrywaniu sekretów tych najmniejszych i najstarszych mieszkańców naszej planety.

"Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych" autorstwa Nikoli Kucharskiej, Katarzyny Gładysz, Pawła Łaczka i Joanny Wajs została z kolei nagrodzona w kategorii najlepszej książki dla dzieci. Pozycja, wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia, z ogromnym rozmachem i precyzją odmalowuje świat wymarłych istot. Dzięki niej poznajemy dawne płazy, gady, ryby, owady i ssaki, lecz także dowiemy się, jak wielka odpowiedzialność za los zwierząt spoczywa na człowieku.

Nagrodę społeczności akademickiej UJ otrzymał izraelski historyk Yuval Noah Harari za książkę "Homo deus. Krótka historia jutra". W głosowaniu redaktorów portalu Mądre Książki zwyciężyła Julia Shaw za "Oszustwa pamięci". Swoje wyróżnienie przyznali też czytelnicy serwisu krakow.wyborcza.pl. Faworytem internautów zostały "Duże sprawy w małych głowach" autorstwa Agnieszki Kossowskiej.

Organizatorzy do udziału w Mądrej Książce Roku po raz pierwszy zaprosili młodzież z najlepszych krakowskich szkół średnich - I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego, II LO im. Króla Jana III Sobieskiego i V LO im. Augusta Witkowskiego. Uczestnicy mieli za zadanie stworzenie reklamy jednej z nominowanych książek. Zwyciężyli uczniowie II i V LO, którzy w przygotowanych materiałach promowali "Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych" oraz "Oszustwa pamięci". Nagrodami w konkursie były warsztaty w krakowskiej redakcji "Gazety Wyborczej" oraz bilety dla całej szkoły na wybrany seans w jednym z multipleksów.

Galę zwieńczyła dyskusja panelowa z udziałem autorów, jurorów oraz przedstawicieli wydawnictw na temat wyzwań związanych z popularyzacją nauki. Konkurs już po raz 4. zorganizowali wspólnie Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa - wydawca portalu Mądre Książki. Jego partnerami są TVN24, "Gazeta Wyborcza" i krakowska księgarnia De Revolutionibus. Books&Cafe. Zwycięzców wyłoniła kapituła w składzie: prof. Stanisław Kistryn, współautorka bloga Crazy Nauka Aleksandra Stanisławska, popularyzatorka nauki Marta A. Seweryn, biolog dr hab. Michał Ponczek, socjolog dr Piotr Żabicki i dziennikarz Michał Olszewski.

Relację z czwartkowej gali wyemituje w najbliższą sobotę o godz. 18.00 stacja TVN24. Gośćmi programu "Xięgarnia" będą prof. Stanisław Kistryn oraz autorki nagrodzonych książek - Agnieszka Kossowska i Nikola Kucharska.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Doktorant z UJ wyróżniony w konkursie o nagrodę im. Schaudera
Doktorant z UJ wyróżniony w konkursie o nagrodę im. Schaudera
Są pierwsze efekty prac termomodernizacyjnych budynków UJ CM
Są pierwsze efekty prac termomodernizacyjnych budynków UJ CM
Społeczność akademicka UJ reaguje na kryzys klimatyczny
Społeczność akademicka UJ reaguje na kryzys klimatyczny
Astronomowie z UJ badają jasność gwiazd podwójnych [WIDEO]
Astronomowie z UJ badają jasność gwiazd podwójnych [WIDEO]

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj