Profesor Antoni Dziatkowiak honorowym obywatelem Krakowa

Wybitny kardiochirurg, twórca i wieloletni kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum prof. Antoni Dziatkowiak został honorowym obywatelem Krakowa. Wyróżnienie przyznali mu 8 maja miejscy radni w uznaniu jego zasług dla rozwoju krakowskiej kardiochirurgii.

Jak poinformował miejski portal krakow.pl, z prośbą o nadanie profesorowi Antoniemu Dziatkowiakowi Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa zwrócili się do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa radni oraz dyrekcja i pacjenci Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Poparcie dla wniosku przesłała również Rada Instytutu Kardiologii UJ CM.

Prof. Antoni Dziatkowiak urodził się 26 maja 1931 r. w Rogaczewie Wielkopolskim. Studia medyczne rozpoczął na Uniwersytecie Karola w Pradze, a kontynuował w Akademii Medycznej w Poznaniu, na której w 1956 r. uzyskał dyplom lekarza medycyny. Pracę zawodową rozpoczął rok wcześniej w Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jana Molla. Jako jego najbliższy współpracownik przeniósł się z nim do Łodzi, gdzie w latach 1966-1979 pracował w Klinice Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii Akademii Medycznej.

W 1979 roku przeniósł się do Krakowa na zaproszenie rektora Akademii Medycznej. Powierzono mu zorganizowanie Kliniki Chirurgii Serca i Naczyń (obecnie Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Instytutu Kardiologii UJ CM) oraz Instytutu Kardiologii Akademii Medycznej (dzisiejszy Instytut Kardiologii UJ CM). Funkcje kierownika obu jednostek pełnił do czasu przejścia na emeryturę w październiku 2001 r. Był także dyrektorem Instytutu Kardiologii Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Przeprowadził ponad 30 tys. operacji zarówno w kraju, jak i zagranicą. W 1969 r. asystował przy pierwszym przeszczepie serca w Polsce. Pod koniec lat 80. dokonał pierwszej transplantacji serca w Krakowie.

Profesor ma swoim koncie liczne wyróżnienia i odznaczenia, w tym m.in. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Miasta Krakowa, Srebrny Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego czy Złoty Skalpel.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny