Powiat nowotarski nowym partnerem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak i starosta nowotarski Krzysztof Faber podpisali umowę o wzajemnej współpracy. Dokument przewiduje m.in. organizację wspólnych przedsięwzięć naukowych, naukowo-badawczych oraz edukacyjnych o tematyce związanej w szczególności z administracją, historią, ekonomią, geologią, ochroną środowiska, polityką społeczną, prawem, turystyką zdrowotną i rozwojem lokalnej gospodarki.

Umowę parafowano 14 maja br. w gabinecie rektora. W spotkaniu uczestniczyła prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorota Malec, która będzie sprawowała nadzór nad realizacją porozumienia z ramienia uczelni i prof. Stanisław Hodorowicz, były prorektor UJ ds. badań, prywatnie miłośnik Tatr i kultury Podhala. Stronę samorządową reprezentowali wicestarosta Bogusław Waksmundzki i skarbnik Joanna Gronkowska.

W ramach podpisanego dokumentu Uniwersytet Jagielloński zobowiązuje się w szczególności do uwzględnienia w swoim programie naukowo-badawczym tematyki związanej z szeroko pojętą problematyką Podhala, Spisza, Orawy, Pienin i Gorców. W planach jest również współpraca z powiatem i jednostkami jemu podległymi przy organizacji wykładów gościnnych, odczytów, współorganizowaniu konferencji i seminariów (w tym redagowania materiałów pokonferencyjnych), konferencji szkoleniowych dla nauczycieli, warsztatów dla młodzieży oraz innych postaci wspierania działań edukacyjnych podejmowanych przez powiat.

Powiat nowotarski z siedzibą w Nowym Targu został utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. W jego skład wchodzi 14 gmin: Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Czarny Dunajec, Czorsztyn, Jabłonka, Krościenko nad Dunajcem, Lipnica Wielka, Łapsze Niżne, Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Raba Wyżna, Spytkowice i Szaflary. Zamieszkuje je niespełna 180 tys. osób.

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński