UJ podejmuje współpracę na rzecz osób doświadczających kryzysu psychicznego

Uniwersytet Jagielloński podpisał z Rzecznikiem Praw Pacjenta (RPP) Bartłomiejem Chmielowcem porozumienie o współpracy w zakresie ochrony zdrowia psychicznego. Podpis pod dokumentem złożył w imieniu uczelni rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Ze strony UJ nad realizacją porozumienia czuwać będzie dr hab. Maciej Pilecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UJ Collegium Medicum, a jego partnerem ze strony RPP będzie dyrektor Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego Grzegorz Saj.

- Niezrozumienie, lekceważenie. Z takimi reakcjami spotykają się osoby, które borykają się z problemami psychicznymi. Dodatkowo towarzyszy im poczucie wstydu. Skala problemu jest ogromna i zatrważająca, liczba osób wymagających pomocy nieustannie rośnie. Porozumienie, które dzisiaj podpisujemy należy jak najszybciej wypełnić treścią - mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

W podpisanym dokumencie stwierdzono, że zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem osobistym każdego człowieka, a ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa. Wedle zapisów porozumienia współpraca będzie realizowana m. in. poprzez wydanie publikacji edukacyjnej dotyczącej problematyki psychiatrii dzieci i młodzieży, wypracowanie propozycji zmian w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego, zorganizowanie konferencji naukowej z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, opracowanie poradnika dla małoletnich pacjentów i rodziców.

Ponadto umożliwione zostanie odbywanie praktyk w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie lub u Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, ze szczególnym uwzględnieniem studentów Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Lekarskiego.

Przy podpisywaniu dokumentu w Sali Senackiej Collegium Novum UJ obecni byli także prorektorzy UJ: prof. Dorota Malec, prof. Armen Edigarian i prof. Jacek Popiel, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Lekarskiego UJ prof. Jolanta Pytko-Polończyk, a także dyrektor Departamentu  Dialogu Społecznego i Komunikacji Biura RPP Jakub Gołąb oraz Małgorzata Kozieł, Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych